Produktyimg Menu

Pravidla jarního detoxu - osvědčené tipy a rady, jak na to

Detoxikaci neboli odstranění či zneškodnění toxických látek si mnozí lidé provádějí na svém těle již odpradávna. Cílem je minimalizovat „jedy“ v našem těle za účelem prodloužení života a zlepšení zdraví a vitality. Říkáme tomu také očista organismu a dnes si o ní povíme trochu do hloubky. Je detox těla důležitý? Kdy detox provádět? Jaké typy detoxu jsou nejčastější? Na tyto otázky si odpovíme.

Proč se detoxem těla zabývat?

Většinu škodlivých látek, které se nám do těla dostanou, ať už naší činností (kouření, pití alkoholu, konzumace konzervovaných jídel…) nebo pasivně (znečištěné ovzduší, práce s chemikáliemi a toxickými látkami a podobně), tělo umí vyloučit. Od toho jsou ledviny nebo játra. Efektivita těchto orgánů ale není 100%. Kvůli sedavé práci, nedostatku pohybu, špatné stravě, stresu a dalším faktorům se odpadní látky usazují v našem těle. Proto bychom tělu měli jednou za čas pomoci. Dnešní populace trpí celou řadou civilizačních chorob a díky detoxu lze snížit riziko, že se s jednou nebo více z nich budeme potýkat i my.

Citlivější lidé při detoxu také zaznamenávají zklidnění mysli, zlepšení nálady a nárůst energie.

 

Stres, sedavá práce, málo pohybu a špatný jídelníček - recept na špatný zdravotní stav.

 

Kdy je nejlepší jarní detox těla provádět?

Jaro a podzim bývá nejčastějším obdobím detoxu, protože přes zimu si zahřešíme o Vánocích a Silvestru, v létě si zase pochutnáváme na přeslazených drincích, zmrzlinách a fastfoodovém jídle na koupalištích. Nicméně pravidlem to není. Očistu těla si můžete naplánovat, na kdy jen chcete. Stačí poslouchat své tělo. Pokud se vás drží nějaké zdravotní problémy, odlehčení jídelníčku a následná očista těla může výrazně pomoci.

Tělo se průběžně detoxikuje každý den. Fáze, kterou my nazýváme detox, je spíš jen období, kdy tělu pro očistu připravíme příjemnější podmínky, při kterých to jde lépe.

Při plánování detoxu se často přihlíží k fázi měsíce. Spousta těch, kteří očistu provádějí, ji plánuji na úplněk a nejbližší dny po něm. Ženy by měly při plánování brát v potaz také menstruaci. Nejvhodnější se jeví začít s detoxem právě při menstruaci. Zejména čínská medicína vnímá menstruaci jako typ detoxu, takže vlastně jen „naskočíte do rozjetého vozu“.

 

Při plánování detoxu poslouchejte své tělo. 

 

Jaké formy detoxu jsou nejčastější?

Je jich mnoho. Všechny ale mají pár věcí společných.

Základem je dostatečný pitný režim. Tím se rozumí hlavně voda, neperlivá čistá voda, která není nijak slazená. Při detoxech, které zahrnují pouze pití tekutin, se do vody přidává například citron. Pijí se také čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny nebo slabší bylinkové čaje. Při očistě těla úplně vynechejte kávu, slazené a perlivé minerálky, alkohol a podobně.

Dalším společným bodem je změna jídelníčku. Vyřazují se nebo se alespoň minimalizují potraviny živočišného původů (maso, mléčné výrobky), sladkosti, průmyslově zpracované potraviny a konzervované potraviny. K detoxu také určitě nepatří cigarety. Jídelníček pak většinou obsahuje hlavně ovoce, zeleninu, oříšky, semínka, bylinky a podobně.

Pro některé je detox pouze úprava stravy, aniž by snižovali množství jídla. Druzí snižují množství, aby tělo využilo energii, kterou by použilo k trávení, pro odstranění odpadních látek. A čím méně jídla tělu dáte, tím více se může věnovat očišťování. Proto je zcela běžné nejíst při detoxu vůbec, tedy držet půst. Ten se už kdysi dávno jako křesťanský svátek praktikoval, aby se lidé zbavili nadváhy po zimě, která byla chudá na čerstvé ovoce a zeleninu. Při půstu tělo bere energii ze zásob a my mu dodáváme pouze tekutiny.

Mezi další metody patří například klystýry, užívání různých detoxikačních čajů a tablet nebo náplasti, které údajně vytahují škodlivé látky z těla. Tyto způsoby působí jako rychlý a snadný způsob, nicméně jejich účinnost je velmi diskutovaným tématem a mnoho odborníků má spíše negativní názor.

Mýty, které se o detoxu říkají…

Při detoxu se rychle a snadno hubne

To je možné, nicméně jde zpravidla jen o to, že se zbavíme předešlého jídla z trávicího traktu, které opravdu něco váží. Tělu pak dodáváme pouze tekutiny, které tělem prochází mnohem rychleji.

V sauně vyplavujeme toxiny

Saunování je velmi zdravá a tělu (i duši) prospěšná aktivita, nicméně se tímto způsobem nezbavíme toxinů. Alespoň ne v míře, kterou bychom měli pokládat za dostatečnou či důležitou. Naopak se pocením ochuzujeme o vodu a minerální látky, které bychom po saunování měli zase doplnit.

Detoxikace je utrpení, nuda a přemlouvání

Detoxikace je v první řadě individuální. Je proto na vás, jakým způsobem detox pojmete. Nemusíte se trápit a omezovat v jídelníčku, pokud nechcete prožívat pocity hladu. Důležité je, co budete konzumovat a jak dlouho. Z ovoce, zeleniny, luštěnin, oříšků, obilovin a semínek jdou vykouzlit lahodná jídla, ze kterých budete mít radost.

Na závěr bychom snad mohli jen popřát všem, aby žádný detox nepotřebovali. Volte jídlo s rozvahou, ale připravte si ho tak, abyste si jeho konzumaci užili. Sportujte a choďte do přírody. Nemusíte nutně běhat denně 10 kilometrů, ale nezapomínejte na pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu. Vaše mysl to ocení a vy budete spokojenější. Mějte zdravý život!