Omega mastné kyseliny - odkud je získat a k čemu jsou dobré?

24. 8. 2017
Omega mastné kyseliny - odkud je získat a k čemu jsou dobré?

Stále se ještě setkáme s názory, že tuky tělu škodí, ať už jsou jakékoli. Dobře ale víme, že to není pravda. Existují i tuky „zdravé“, které potřebujeme ke správnému fungování našeho těla. Démonizace tuku v minulosti je jednou z příčin vysoké míry obezity a výskytu civilizačních chorob v současnosti. Vedle sacharidů a bílkovin je tedy tuk nedílnou součástí stravy.

Z hlediska celkového zdraví jsou důležité právě omega mastné kyseliny, kterých je více typů. My se zaměříme zejména na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Velký problém je, že konzumujeme příliš mnoho omega-6 mastných kyselin na úkor omega-3 mastných kyselin.

Co jsou omega-3 mastné kyseliny?

Omega-3 je soubor esenciálních mastných kyselin, z nichž je pro nás nejdůležitější zejména kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA). Omega-3 se od dalších mastných kyselin odlišují dvojitou vazbou mezi uhlíky na 3. a 4. místě, ale to už zacházíme do detailů. Můžete se také setkat se zkratkou PUFA omega-3.

Dokáže si tělo omega-3 vytvořit?

Bohužel ne. Lidský, ani žádný jiný organismus z říše savců si omega-3 mastné kyseliny nedokáže vyrobit sám. Umí je pouze uložit do zásob, což ale není zrovna to, co bychom chtěli. Je proto důležité si pravidelně dopřávat potraviny, které omega-3 obsahují, abychom zajistili stálou, ale přiměřenou hladinu těchto kyselin v těle.

Z čeho omega-3 získat?

ryby - zdroj omega 3 mastných kyselinZdroje omega-3 mastných kyselin jsou v živočišné i rostlinné složce. Největší obsah EPA a DHA mají ryby, které žijí ve studených vodách. Jde zejména o ryby jako:

  • losos,

  • sleď,

  • sardinky,

  • makrela,

  • mořský pstruh nebo

  • tuňák

Vzhledem k vědecky prokázanému vysokému výskytu zdraví nebezpečných mikročástic plastu v útrobách mořských ryb jsou lepším zdrojem semínka nebo ořechy. Zejména:

  • lněná, chia či slunečnicová semínka

  • vlašské, pekanové, burské nebo makadamové ořechy

Výtěžek omega-3 je z ořechů lepší, ale tělo kyseliny EPA a DHA nezískává přímo, nýbrž přeměnou z kyseliny alfa-linolenové (ALA). Semínka nebo ořechy se konzumují buď přímo, mixované nebo se z nich vylisuje olej, který se používá ve studené kuchyni.

Jak působí omega-3 na lidské tělo?

Dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin působí pozitivně při řadě problémů. Nejčastěji lidem pomáhá snižovat hladinu krevního tuku i tlaku. Zmenšuje riziko vzniku srdečních chorob, protože podporuje správnou činnost srdce. Pozitivní vliv má také na zrak a činnost mozku, který se z tuků převážně skládá.

Preventivně nebo až při existujících problémech si lidé oblíbili doplňovat mastné kyseliny pomocí rybího oleje v kapslích. Jde to ale i příjemněji. I v našem sortimentu najdete produkty s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin a snadno si z nich připravíte plnohodnotnou snídani nebo svačinu.

Co jsou omega-6 mastné kyseliny?

Mezi tyto kyseliny řadíme kyselinu linolovou, γ-linolenovou a arachidonovou. Tělo si omega-6 mastné kyseliny, až na kyselinu linolovou, dokáže samo syntetizovat. Kyselina linolová se takto řadí mezi esenciální mastné kyseliny.

Jak působí omega-6 na lidské tělo?

Omega-6 mastné kyseliny se v těle zapojují při tvorbě buněčných membrán. Nejvýznamnějším metabolitem kyseliny linolové je arachidonová mastná kyselina, která se zapojuje do tvorby důležitých tkáňových hormonů a také eikosanoidů, které ovlivňují vývoj buněk – jejich dělení a růst. Eikosanoidy jsou dále zodpovědné za tvorbu zánětů, pocit bolesti a srážlivost krve.

Z čeho omega-6 získat?

Zdrojem omega-6 mastných kyselin jsou různé oleje (slunečnicový, palmový, sójový, kokosový), ale také pochutiny, jako brambůrky a sladkosti.

Poměr mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami

Výše uvedené zdroje obsahují jak omega-3, tak omega-6 mastné kyseliny. Důležitý je však poměr mezi nimi. Naši předci měli ještě více jak před sto lety tyto kyseliny zastoupeny v potravě v poměru 1:1, což lze považovat za ideální stav. V průběhu minulého století však došlo k nárůstu konzumace potravin bohatých na omega-6 mastné kyseliny a tím se tento poměr narušil. Především ve střední Evropě je nyní poměr mezi omega-3 mastnými kyselinami a omega-6 mastnými kyselinami 1:16. Oficiální výživové doporučení uvádí, že poměr mastných kyselin by měl být 3-5:1 ve prospěch omega-3 mastných kyselin.

Hlavním zdravotním důsledkem narušeného poměru mastných kyselin ve stravě je vyšší míra zánětlivých procesů v těle. Zatímco omega-6 mastné kyseliny podporují zánět, omega-3 mastné kyseliny proti němu bojují. Zánět v těle může být spouštěčem celé řady civilizačních chorob, jako je rakovina nebo různá srdeční onemocnění.     

 

Produkty z naší nabídky dodávající dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin:

Již namleté lněné semínko s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin se skvěle hodí do ranních kaší, ovocných salátů nebo do jogurtu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Celá řada kaší z naší dílny je díky obsahu chia semínek také vhodným zdrojem omega-3 mastných kyselin.

chia kaše - zdroj omega 3 chia kaše zdroj omega 3 chia kaše zdroj omega 3 chia semínka v kaši omega 3 chia kaše malina omega 3

Přimět dítě sníst rybu nebo oříšky bývá někdy těžké. Skvělou svačinu představuje Snack 2GO, které mají děti moc rádi.

snack 2 go omega 3 mastné kyseliny
Garantováno

Naše cereálie se jako celozrnné netváří, ale celozrnné skutečně jsou.

Jedinečné

Jsme jediná česká firma, která má unikátní technologii pro výrobu křupavých vloček.

Vyzkoušejte

Jako první dělíme celozrnné cereálie podle jejich prospěšnosti pro zdraví.

Akční nabídky na Váš email:
Akční nabídky a slevy na Váš email.
Zasíláme max. 1x týdně.