Produktyimg Menu

Tukům se nevyhýbejte ani při dietě, ale pečlivě si vybírejte ty správné...

Každé televizní vaření nám nutí fakt, že jídlo je hlavně požitek, ale málokterý divák si uvědomí, že jenom pro oko a chuťové buňky. Zbytek těla trpí. I potravu sebelepšího vzezření a chuti si totiž tělo podle jakéhosi "vnitřního manuálu" rozloží. Nekompromisně buď na složky, které využije, nebo nevyužije. Nejvyšší příjem energie máme ze sacharidů, ale neznamená to, že bychom si mohli dovolit opomíjet tuky... 

Bez tuků to nejde, uvědomte si to

Myšlenka, že se naše tělo bez tuků obejde, je zcestná. Tělo si tuky štěpí na jednotlivé mastné kyseliny a ty pak zpracovává v dalších biochemických procesech. Zvlášť diskutované a důležité jsou esenciální mastné kyseliny, které si tělo neumí samo vyrobit, takže je stravou přijmout musí. Známe je pod označením omega-3 a omega-6. 

Není tuk jako tuk

Velká rozmanitost skupiny tuků znamená i obrovské rozdíly ve využití energie z tuků. Například zapékané Křupavé müsli obsahuje jen o 3 g tuků více než v sypaných müsli, ale rozdíl mezi tukem v müsli zapékaném a sypaném je značný. Zatímco v prvním případě je tuk do müsli přidávaný, aby byl výrobek křupavý a chutný, protože takový ho drtivá většina požitkářských spotřebitelů zkrátka chce, 4HIT s medem a semínky žádný přidaný tuk neobsahuje.

Jediným zdrojem tuku je zde tuk z olejnatých semen lnu, sezamu a slunečnice. Jedná se o přirozeně se vyskytující tuk, který v každém semínku doprovází také vláknina a minerály. Takový tuk obsahuje mastné kyseliny, které tělo využije jinak než k ukládání na bocích, břichu a stehnech. Totéž platí o lískových oříšcích, vlašských ořeších, dýni, konopném semínku či máku.

Vynikajícím zdrojem zdravých tuků jsou ořechy. Seznamte se s jednotlivými druhy a zapojte je do svého jídelníčku.

Olejnatá semena jsou nejlepším zdrojem tuků

Pokud jste rozhodnuti udělat pro své tělo něco opravdu prospěšného, vybírejte si výrobky nejen podle energetických tabulek, ale především podle složení konkrétního výrobku. Volte produkty s přirozeně se vyskytujícím tukem z olejnatých semen a oslaďte si je jen tolik, kolik potřebujete. Jídlo je pro naše tělo v prvé řadě palivo a čím hodnotnější toto palivo bude, tím lépe nám bude sloužit. To, že něco dobře chutná a hezky vypadá, je důležité jen pro pocit.

Potrava, kterou svému tělu dopřáváte, ovlivní nejen zdraví a fyzickou schránku, ale i psychiku. Je dokázáno, že mikrobiom ovlivňuje psychickou pohodu.