Produktyimg Menu

Půl kila proteinů, prosím!

Nebude dlouho trvat a takto si objednáte večeři v restauraci. Potraviny se skládají ze tří hlavních složek – sacharidy, tuky a bílkoviny. Každá z těchto složek je nositelem různého množství energie a má různý způsob metabolismu v těle. Bílkoviny neboli proteiny jsou nositelem menšího množství energie a navíc tělo využívá proteiny až jako třetí možný zdroj energie. Když uberete z jídla sacharidy a tuky, nutně se vám zvýší podíl proteinů. A kouzlo redukčních diet je na světě.

Na proteiny jste již určitě narazili, často mají své nechemické názvy, např. lepek v mouce, keratin ve vlasech, hemoglobin v krvi, myosin ve svalech, kasein v mléce apod.

Proteiny jsou tvořeny aminokyselinami, na jejich stavbě se jich podílí celkem 20 a jejich vzájemná kombinace a sled určuje opravdu velmi širokou řadu možných vlastností a funkcí. Pro člověka je 9 z nich esenciálních, tělo si je nedokáže vyrobit a musí být přijaty potravou.

Je rozdíl mezi živočišným a rostlinným proteinem? Z hlediska výživy člověka určitě ano. Proteiny živočišného původu – maso, mléko a zejména vaječný bílek se svým složením aminokyselin blíží potřebám lidského těla. Živočišné proteiny jsou však často doprovázeny tukem, cholesterolem a dalšími rizikovými látkami. Rostlinné proteiny jsou svou skladbou méně dokonalé pro tělo, ale zase jsou doprovázeny   vlákninou či vitamíny. Tedy není nad střídmost a pestrou stravu! Pokud chcete ubrat ze svého jídelníčku sacharidy a tuky, zkuste naši   novinku – Proteinové kaše s obsahem kvalitní bílkoviny vyrobené ze   syrovátky.

Další zajímavé články si přečtete zde: https://www.zdravyzivot.com/blog