Produktyimg Menu

Zpátky na stoly! Nespravedlivý odsun luštěnin na druhou kolej

Luštěniny bývaly na našich stolech pomalu posvátné, dnes jejich obliba mezi strávníky klesá. Jakmile slyšíme o luštěninách, vybavíme si léta strávená ve školní jídelně - barevně nedefinovatelné a už od pohledu nepoživatelné tuhé kaše byly důvodem očí obrácených v sloup hned v těsném závěsu za nepopulárními UHO a UŽO.

Důvodem klesající obliby luštěnin může být i jejich dlouhá příprava a fakt, že jsou poněkud hůře stravitelné. I proto musí být při jejich konzumaci opatrní lidé v režimu šetřících diet. Nutriční specialisté sice doporučují sníst zhruba půl kilogramu luštěnin týdně, ovšem pro šetřící diety takové doporučení neplatí. K úbytku čočky a hrachu na našich stolech přispívá také představa jejich zdlouhavé, ne zrovna několikaminutové přípravy. Díky vysokému podílu vlákniny, kvalitních rostlinných bílkovin a „pomalých sacharidů“ s nízkým glykemickým indexem je však člověk po luštěninách i při menší dávce nasycen a dobit energií.

Zanedbání denní dávky vlákniny, kterou luštěniny ve značné míře obsahují, může vést k zácpě, neschopnosti kontrolovat hladinu cukru v krvi a chuť k jídlu. Na druhou stranu příliš mnoho vlákniny nemusí v organismu vyvolávat jen optimální pochody - v takovém případě prochází jídlo trávicím traktem příliš rychle, což s sebou nese méně vstřebaných minerálních látek. Odborníci proto doporučují, aby měli muži do 50 let denní přísun asi 38 gramů vlákniny, ženy 25 gramů. U lidí nad 50 let je už spotřeba menší: 30 gramů pro muže a 21 gramů pro ženy. Jen pro inspiraci: 1 šálek uvařeného hrášku obsahuje přibližně 16 gramů vlákniny, čočka nebo uvařená černá fazole o gram méně a bílá fazole v průměru 13 gramů vlákniny na 1 šálek. 

Třebaže si luštěniny jako výživovou náhražku za bílkoviny obsažené v mase oblíbili vegetariáni a vegani, zbytek národa je postupně vytěsňuje na okraj jídelníčku i ze společenského důvodu, protože způsobují plynatost. Mají ji na svědomí oligosacharidy - složitější cukry, na jejichž štěpení není lidský organismus enzymaticky vybaven. Některé prameny sice uvádějí, že pravidelnou konzumací dostatečného objemu luštěnin si tělo postupně zvykne a potřebné enzymy začne produkovat, jisté je však jen to, že nevítanému nadýmání lze předcházet. Konkrétně namáčením semen před kuchyňskou úpravou nebo před naklíčením, čímž zároveň vznikají tělu prospěšné aminokyseliny. U nás v Semixu jsme luštěninami a jejich zdravotními benefity naprosto nadšení. Postavili jsme pro ně samostatnou výrobní halu (funguje v bezlepkovém režimu), kde luštěniny v ideálních podmínkách klíčíme a poté sušíme. Díky tomu jsou luštěniny křupavé, křehké, připravené k okamžité konzumaci. Na stránce https://klicene.cz jsme pro vás shromáždili skvělé recepty.

Minimalizace plynatosti je možné dosáhnout i částečným zamražením luštěnin nebo přidáním saturejky v konečné fázi vaření. A existuje také univerzální řešení: moderní přípravky, které plynatost účinně odstraňují. Díky vymoženostem farmacie už dnes nemusíme riskovat, že by nám nekontrolovaný "únik plynů" zadělal na společenské faux pas.