Produktyimg Menu

Jáhly a jejich účinky na zdraví - v čem mohou pomoci?

Jáhly patřily několik stovek let k základům jídelníčku našich předků. Nejde však o samostatnou obilovinu, ale o vyloupané proso seté, které je v nezpracované formě k lidské konzumaci nevhodné, jeho zrníčka jsou totiž příliš tvrdá (zato ptáci je milují). Přečtěte si, jaké zdravotní benefity má konzumace jáhel a proč byste je měli zahrnout do svého jídelníčku.

Jsou vhodné při celiakii i redukci váhy

Jáhly patří mezi přirozeně bezlepkové potraviny, pro celiaky jsou tedy skvělou náhradou pšenice a dalších obilovin s vysokým obsahem lepku. Navíc patří mezi obiloviny s nejnižším rizikem vzniku alergie, hodí se proto i pro děti nebo alergiky. Jáhly jsou snadno stravitelné a mají jemně oříškovou chuť, která si rozumí s mnoha dalšími zdravými potravinami, jsou proto vhodné k přípravě slaných i sladkých jídel všeho druhu. Nízký glykemický index řadí jáhly mezi potraviny vhodné k zařazení do jídelníčku při snaze o redukci váhy.

Zvednou náladu a zahřejí

Vysoký obsah vitamínů skupiny B pomáhá udržovat zdravou psychiku, předcházet depresím a únavě. Kromě toho jsou jáhly plné vlákniny, které má pozitivní vliv na fungování střev a postupné vstřebávání cukrů do krve, obsažené železo pomáhá předcházet chudokrevnosti a s ní spojené únavě, bledosti a dalším problémům. Jáhly patří mezi zásadotvorné obiloviny, proto se hodí při léčbě a prevenci překyselení organismu. Podle čínské medicíny navíc zahřívají, konzumace jáhel je tedy doporučována především v zimních měsících.

Jak mikrobiom ovlivňuje vaši psychiku

Využití v kuchyni je téměř neomezené

Příprava jáhel začíná výběrem: protože je tato obilovina náchylná ke zkažení a následnému zhořknutí, vybírejte jen balení s lesklými žlutými kuličkami a pečlivě ověřte datum spotřeby. Nepřehánějte to ani s množstvím, dlouhé skladování se většinou nevyplácí. Jáhly koupíte i ve formě instantní kaše nebo jáhlových lupínků, které jsou jednoduché na přípravu.

Jak připravit jáhly

Samotná příprava je jednoduchá. Stačí jáhly propláchnout, spařit horkou vodou kvůli možné hořké pachuti, a dále vařit podle návodu podobně jako rýži. Vařené jáhly samy o sobě slouží jako zdravá příloha. Využijete je všude tam, kde byste použili kuskus nebo bulgur. A jestli vám napoprvé vařené proso příliš nechutná, zkuste je nejprve kombinovat právě s výše zmíněnými přílohami nebo rýží, než si zvyknete na novou chuť.

Kromě přílohy se jáhly se hodí k přípravě kaší, placek, salátů, polévek nebo zapečených jídel. Nemusíte se bát sladké ani slané chuti. Jáhly si rozumí jak se skořicí, jablky, hruškami i exotickým ovocem, tak i s houbami, červenou řepou, česnekem, ale i masem nebo sušenými rajčaty a špenátem. Můžete připravit sladký jahelník, variaci na houbového kubu nebo zimní salát. Fantazii šéfkuchaře se zkrátka meze nekladou.

A jestli hledáte zdravější variantu nočků do polévky, nebo dokonce klasických knedlíků, i s tím vám mohou jáhly pomoci.

Začátek roku se často pojí s předsevzetími o zdravějším životním stylu a zařazení jáhel do jídelníčku může být prvním krokem na cestě za pevnějším zdravím i štíhlejší linii.

Vynikající výživové hodnoty má také pohanka, seznamte se s ní.