Produktyimg Menu

Blahodárné betaglukany najdete hlavně v ječmeni a ovsu

I když u laika vyvolávají "betaglukany" představu polykání syntetických tablet, v potravě je přijímáme odjakživa. Jde pouze o to, zda jich přijímáme dost a víme, jak blahodárné účinky mohou mít. Jedná se o komplexní přírodní polysacharidy, které řadíme mezi rozpustnou vlákninu. Obsahují je buněčné stěny hub, pekařských kvasinek, mořských řas a také obilí - zde jsou nejvíce zastoupeny v bezpluchém ječmeni a ovsu.

Představme si betaglukany

Obecně jsou glukany velmi početná rodina, ovšem ty s předponou "beta" vynikají největší biologickou aktivitou. Na jejich zdroji podle vědců příliš nezáleží, důležitá je chemická čistota a určitý denní příjem. Podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) je dávka potřebná pro pozitivní účinek betaglukanů stanovena na 3 g denně.    

Příznivý efekt betaglukanů byl poprvé zaznamenán před více než šedesáti lety. Různé zdroje uvádějí, že betaglukany výrazně podporují krvetvorbu, což je neocenitelné při vyrovnávání se s ozářením - ať už s běžným, z každodenní radiace vyzařující z telefonů a počítačů, nebo s cíleným, v podobě chemoterapie rakovinou postižených pacientů. Další odborníci tvrdí, že betaglukany jsou pro svůj antioxidační dopad vhodné pro osoby v pooperačním stavu, kdy snižují možnost úmrtí na sepsi a náchylnost k infekcím, podle jiných zase pomáhají nemocným s diabetem udržovat optimální hladinu cukru v krvi. 

Pro všechna tato tvrzení, včetně tvrzení o vlivu betaglukanů na až třikrát intenzivnější uzdravování organismu při nádorových onemocněních a potlačování projevů alergií, však zatím není dostatečné množství důkazů. Alespoň ne takových, aby je Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) schválil a umožnil jejich oficiální používání na obalech výrobků. Tyto „šikovné polysacharidy“ tak na svůj skutečný boom v potravinářském průmyslu teprve čekají.

Tvrzení o tom, že betaglukany z ječmene snižují hladinu cholesterolu v krvi (a betaglukany z ovsa udržují jeho normální hladinu v krvi) však Evropský úřad pro bezpečnost potravin schválil a na obalech svých výrobků je používá i SEMIX PLUSO. Betaglukany lze konzumovat v běžné stravě a kvalitní betaglukany z českých odrůd ječmene bezpluchého či ovsa obsahuje i řada našich produktů. Patří sem jak vyhlášený BETAchleba® s ječmenem, tak špičkovou inovativní technologií vyráběné cereálie a ovesné či ječné kaše (včetně novinkového MIXU příchutí nebo Ovesné kaše vanilkové). Ideální příležitost k tomu, aby se cholesterol vašich snídaní začal bát.