Znáte rutin? Zvyšuje elasticitu cév a likviduje volné radikály, seznamte se

18. 6. 2020
Znáte rutin? Zvyšuje elasticitu cév a likviduje volné radikály, seznamte se

Vliv rutinu na lidský organismus

Rutin, známý také pod názvem vitamin P, pomáhá v boji s hemoroidy, křečovými žilami a omezuje krvácení z dásní a z nosu. Zlepšuje také pružnost cévních stěn a omezuje jejich lámání, díky tomu se v cévách neukládá tolik škodlivého LDL cholesterolu. Rutin podporuje imunitní systém a má také antioxidační účinky, což v praxi znamená, že likviduje volné kyslíkové radikály, to ho řadí do skupiny protirakovinných látek. 

Jaké potraviny obsahují rutin

Pohanka je pro Středoevropany nejbohatším a zároveň nejpřirozenějším zdrojem rutinu. Nejvíc se ho nachází v květech, stoncích a listech pohanky. Semena ho sice obsahují méně, ale na druhou stranu snáze seženete kilo pohankových semen než kilo květů. Pro srovnání: 100 g semen obsahuje asi 20 mg a 100 g květů přibližně 200 až 400 mg rutinu.

Pohanka neobsahuje lepek a dá se připravit jak naslano, tak nasladko. Na trhu najdete několik typů pohanky určené k dalšímu zpracování:

  • mechanicky loupaná pohanka zvaná lámanka, která má světle zelená semena,

  • termicky loupaná pohanka, jejíž semena mají nahnědlou barvu,

  • neloupaná pohanka je chráněna tvrdou a nestravitelnou slupkou a používá se k nakličování.

Dobrým zdrojem flavonoidů a rutinu jsou také drobné plody, k nimž patří třeba šípky, třešně, maliny, borůvky, jahody, ostružiny, višně a rybíz. Ze zeleniny obsahuje nejvíc rutinu artyčok.

Využití pohanky v kuchyni

Loupaná pohanka se hodí jako příloha k masu i k pečené zelenině, dá se přidat do polévky, můžete z ní připravit pohankové rizoto a v Polsku ji servírují jako přílohu ke guláši. Kromě slaných variací si ji můžete dopřát i nasladko třeba ve formě pohankové kaše.

Pokud vás pohanka zaujala, prohlédněte si nabídku Semix Pluso, která nabízí pohanku v různých formách. Vyzkoušejte pohankové lupínky, naklíčenou pohanku nebo si skočte do pekařství Sezam pro pečivo Pohánek.
Garantováno

Naše cereálie se jako celozrnné netváří, ale celozrnné skutečně jsou.

Jedinečné

Jsme jediná česká firma, která má unikátní technologii pro výrobu křupavých vloček.

Vyzkoušejte

Jako první dělíme celozrnné cereálie podle jejich prospěšnosti pro zdraví.

Akční nabídky na Váš email:
Akční nabídky a slevy na Váš email.
Zasíláme max. 1x týdně.