Objevte kouzlo máku. Obsahuje vápník, vlákninu a hodí se i ke koupelím

27. 9. 2015
Objevte kouzlo máku. Obsahuje vápník, vlákninu a hodí se i ke koupelím

Jedni ho nenávidí, druzí milují. V potravinářství je mák vyhledávaný zejména pro vysoký obsah vlákniny, nenasycených mastných kyselin, vápníku a jako zdroj energie. Zároveň se však už celá tisíciletí pěstuje pro výrobu opia.  

Česká republika patří v porovnání se světem k nejvýznamnějším pěstitelům máku. Naším benefitem je orientace nikoli pouze na jeho farmaceutické zpracování, ale především na potravinářský průmysl, proto má u nás pěstovaný mák zanedbatelnou hodnotu alkaloidů (morfinu, kodeinu, narkotinu, papaverinu). Ty jsou známy především svými tišicími vlastnostmi.

Pěstování máku je v České republice přísně kontrolováno. Český mák má povolených 20 mg morfinu na 1 kg, přičemž mletý mák SEMIX je hluboko pod touto normou. Podle posledního akreditovaného rozboru vyrábíme mák s obsahem pouze 0,5 m​g morfinu na 1 kg.

Maková semena jsou ceněna pro vysoký obsah vápníku, kterého je v nich na 100 g máku přibližně 1400 mg, ale hlavně obsahuje tuk, takže rychle žlukne a hořkne. I proto jsme si v SEMIXu nechali vyrobit prototyp stroje, díky kterému k těmto procesům nedochází. Zpracování máku se věnujeme už od založení společnosti v roce 1995 a výrobu stabilizovaného máku se nám daří stále zlepšovat - vlastními zkušenostmi i za pomoci odborníků z VŠCHT v Praze. Nyní mák upravujeme na principu hydrotermické úpravy na kontinuální lince, která svými parametry výrazně omezuje mikrobiologickou kontaminaci produktu. Dokážeme odstranit nežádoucí pachy, vůně, standardizovat vlhkost výsledného produktu. Náš mák si i při dlouhodobém skladování zachovává přirozenou chuť a vůni, nehořkne ani nežlukne. Nakupujeme ho od zemědělců nejen z našeho okolí, ale i z jižních Čech. Mák pečlivě vybíráme na základě referenčních vzorků, aby splňoval vysoké požadavky na kvalitu. Vyrábíme a prodáváme vysoce kvalitní mletý mák.

Mletý mák ze SEMIXu můžete vyzkoušet například jako náplň do tradičních českých koláčů a buchet, nebo si z něj připravit makové mléko. Je zásadotvorné a působí proti překyselení organismu. Potřebujete 1 balení mletého máku a 1,5 litru vody, nejlépe bez chlóru. Vše necháte 4 hodiny louhovat, občas mák promícháte a po 4 hodinách směs rozmixujete a přecedíte přes plátno nebo přes jemné sítko. Směs lze použít i bez cezení - k zalití cereálií nebo kaší. Takto vyrobené makové mléko se buď pije, nebo nalévá do koupele, která pak zvyšuje pH pokožky směrem k zásadité stupnici. 
Garantováno

Naše cereálie se jako celozrnné netváří, ale celozrnné skutečně jsou.

Jedinečné

Jsme jediná česká firma, která má unikátní technologii pro výrobu křupavých vloček.

Vyzkoušejte

Jako první dělíme celozrnné cereálie podle jejich prospěšnosti pro zdraví.

Akční nabídky na Váš email:
Akční nabídky a slevy na Váš email.
Zasíláme max. 1x týdně.