Brusinky, borůvky, maliny nebo ostružiny? Všechny, ale nejlépe ty "divoké"!

19. 6. 2015
Brusinky, borůvky, maliny nebo ostružiny? Všechny, ale nejlépe ty

Podle vědeckých studií jsou pro náš organismus divoce rostoucí maliny, ostružiny, jahody, borůvky a brusinky prospěšnější než šlechtěné, zemědělsky pěstované. Mají více vitaminů, minerálních látek a Češi je milují pro jejich omamnou vůni a svěží chuť. V ročním průměru let 1998 - 2000 jsme jich v lesích nasbírali více než 40 tisíc tun! I přes nespočet pozitivních účinků se však lesní ovoce nedoporučuje lidem v režimu šetřících diet. Zrníčka lesních plodů mohou dráždit trávicí trakt, a stejně tak mohou u některých jedinců vyvolat alergické reakce. Banální kopřivku z nezralých jahod nevyjímaje.

Nejvíce dnes roste popularita brusinek. Do značné míry sice vlivem televizních reklam, ale oprávněně. Brusinky jsou schopny čistit močové cesty a znesnadňují tvorbu shluků bakterie E. coli, která je díky nim snáze vypuzována s močí z těla ven. V záležitostech lásky jsou pak podle severských mytologií přímo zázračné maliny. Obsahují třísloviny, které mají žlučopudný a močopudný efekt a v lidovém léčitelství se doporučují pro snížení horečky, krevního tlaku a k posílení zraku. Spolu s jahodami jsou maliny považovány za přírodní afrodiziakum.

Borůvky si zase značnou část svých prospěšných vlastností uchovávají i po tepelné úpravě, proto je odborníci řadí mezi superpotraviny. Zvláště vitariáni totiž namítají, že tepelná úprava potravin je metla lidstava. Jedná se o stoupence „živé“ neboli raw stravy, kteří vyznávají jen tepelně a chemicky neupravené pokrmy z ovoce, zeleniny, ořechů a semen. Podle vitariánů snižuje tepelná úprava nad 42 °C výživné hodnoty potravin a mění jejich molekulární strukturu. Tvrdí, že takové potraviny jsou pro tělo méně hodnotné. Tomu sice za předpokladu, že hranicí pro přežití enzymů je teplota 40 - 45 °C, lze věřit, ale tvrzení o tom, že po tepelné úpravě jsou potraviny často toxické a karcinogenní, je potřeba brát s rezervou. Faktem zůstává, že soustavná konzumace stravy ochuzené o enzymy může vést ke zhoršení metabolismu bílkovin, cukrů a celkovému vyčerpání organismu.

Pouze čerstvé ovoce nás ale nezachrání, třebaže ho ve stravě není nikdy dost. Pokud se negativům chemických a tepelných úprav chceme v co největší míře vyhnout, musíme svůj jídelníček změnit zásadněji. A zkusit to například se skutečně celozrnnými cereáliemi, které jsou díky naší unikátní technologii vysoce šetrného tepelného zpracování co do zachování vitaminů a minerálních látek jedinečné. Kvalitativně srovnatelnou výrobu mají v tomto směru v Evropě jen dva potravinářské závody - jeden v Polsku a jeden ve Velké Británii. Navíc dáváme do ovocných křupavých vloček a müsli lyofilizované ovoce. Lyofilizace je velmi šetrný proces vakuového vymrazování, kdy si mrazem usušené ovoce zachovává 90 % svých původních vlastností: tvar, barvu, aroma a hlavně nejvyšší možný podíl vitamínů. Chutná výborně! 

 
Garantováno

Naše cereálie se jako celozrnné netváří, ale celozrnné skutečně jsou.

Jedinečné

Jsme jediná česká firma, která má unikátní technologii pro výrobu křupavých vloček.

Vyzkoušejte

Jako první dělíme celozrnné cereálie podle jejich prospěšnosti pro zdraví.

Akční nabídky na Váš email:
Akční nabídky a slevy na Váš email.
Zasíláme max. 1x týdně.