Bezlepkový oves na vzestupu

18. 10. 2017
Bezlepkový oves na vzestupu

Zvlášť celiaci vědí, že oves je často diskutovanou potravinou v souvislosti s lepkem. Ačkoliv oves lepek neobsahuje, většina dostupného ovsa je pro celiaky nebezpečná. Proč tomu tak je? A je na trhu vůbec dostupný oves, který může i celiak? Povíme si v tomto článku.

Jsou ovesné vločky bezlepkové?

Ano, oves je přirozeně bezlepkový, ale problém tkví ve dvou faktorech:

1) Oves je kontaminován lepkem při pěstování a následném zpracování, při styku s jinými obilovinami, které lepek obsahují (pšenice, ječmen, žito).

2) Oves obsahuje bílkovinu avenin, která cca 5 % celiaků působí stejné potíže jako lepek.

Poněvadž lidí, kteří se už z jakéhokoli důvodu lepku vyhýbají, přibývá, na trh se dostává oves, který je pěstován a zpracováván tak, aby nepřišel do styku s ničím, co by obsahovalo lepek. Takto produkovaný oves bývá označený jako bezlepkový. Kromě čistých zrn nebo vloček jsou k dispozici i výrobky z něj, takže si pochutnáte na bezlepkové ovesné kaši nebo si upečete chléb z bezlepkové ovesné mouky.

Je tady ale stále avenin, který může představovat problém. Lékaři většinou doporučují lidem, aby ½-1 rok od diagnostikované celiakie nekonzumovali žádný oves, byť by byl bezlepkový. Teprve pak by se měl, pod dohledem lékaře, konzumovat bezlepkový oves v malých dávkách. Neprojeví-li se zdravotní problémy, může se s konzumací pokračovat.

klásky ovsa

Proč je dobré jíst oves?

Protože je mezi běžnými obilovinami jeden z největších zdrojů bílkovin, rozpustné vlákniny a minerálů. Našemu tělu tedy dodá výživné látky, upraví trávení, odbourá cholesterol nebo upraví hladinu cukru v krvi, protože má nízký glykemický index.

Které další obiloviny jsou bezlepkové?

Mezi další obiloviny a pseudoobiloviny, které jsou bezlepkové a celiaci si z nich mohou připravovat pokrmy, patří například:

  • Pohanka

  • Jáhly

  • Amarant

  • Rýže

  • Proso

  • Quinoa

Všechny tyto potraviny jsou nutričně velmi bohaté a dají se z nich snadno vytvořit jak sladká, tak i slaná bezlepková jídla. A to platí i pro speciálně pěstovaný bezlepkový oves, ze kterého si připravíte mnoho lahodných dobrot nahrazujících lepkové varianty.

pohankové těstoviny

Pohankové těstoviny
Garantováno

Naše cereálie se jako celozrnné netváří, ale celozrnné skutečně jsou.

Jedinečné

Jsme jediná česká firma, která má unikátní technologii pro výrobu křupavých vloček.

Vyzkoušejte

Jako první dělíme celozrnné cereálie podle jejich prospěšnosti pro zdraví.

Akční nabídky na Váš email:
Akční nabídky a slevy na Váš email.
Zasíláme max. 1x týdně.