Výživové údaje

TUKY

Rozumnější poradci už přišli na to, že namísto doporučení „jezte méně tuků“ je lepší klientům říkat „jezte správné tuky.“ Proto dnes tuky dělíme na "dobré a špatné". "Dobré tuky" jsou nenasycené tuky: mononenasycené nalezneme nejčastěji v olivovém oleji a avokádu, polynenasycené ve slunečnicových a kukuřičných olejích, tučných rybách (losos) a ve vlašských ořeších. Oběma typům je třeba věnovat pozornost, protože bylo prokázáno, že snižují hladinu krevního cholesterolu a riziko onemocnění srdce. "Špatné tuky" jsou nasycené tuky. V minimální míře jsou přítomny v mase, částečně v mléčných výrobcích a některých rostlinných produktech. Zvyšují celkovou hladinu cholesterolu a šanci na onemocnění srdce a mozkovou mrtvici. Při jejich omezování však pozor na případnou výměnu za rafinované sacharidy, protože tak dnes jí bohužel většina populace. Tehdy se stane, že tělu škodlivý LDL cholesterol jde prudce nahoru a dobrý HDL cholesterol klesá. Vysoká hladina LDL a nízká hladina HDL jsou rizikovými faktory pro kardiovaskulární choroby, hlavním kritériem pro vznik metabolického syndromu a zdravotních problémů spojených s cukrovkou a onemocněním srdce.

SACHARIDY 

Sacharidy jsou zdrojem energie pro činnost mozku a svalů. Z hlediska výživy by měly tvořit největší podíl energetického příjmu člověka (celkové množství je dáno pohlavím, věkem a fyzickou zátěží), přičemž za kvalitní sacharid považujeme ten, který je nutný pro aktuální potřebu organismu. Nejčastěji jsou to komplexní sacharidy, ale hodit se mohou i jednoduché cukry - např. pro pokrytí okamžité spotřeby a doplnění chybějící energie při sportovních výkonech. Vhodnou dobou pro příjem menšího množství jednoduchých cukrů je snídaně, protože hladina glykogenu bývá po spánku nízká a hrozí odbourávání svalových bílkovin. V ostatních případech bychom měli upřednostňovat sacharidy ze škrobů (obilniny), celozrnné pečivo, zeleninu, rýži, těstoviny, brambory, kukuřici, luštěniny, semena. Sacharidy mají energetickou hodnotu 4 kcal na 1 g. Pokud dodržíme rovnici příjmu a výdeje, nelze po nich nabrat tuk, přesto je lepší zaměřit se na komplexní sacharidy z obilovin, luštěnin nebo zeleniny. A sníst jich jen tolik, kolik vyžaduje naše tělesná aktivita. Pamatujte, že sacharidy chrání vybudované svaly před odbouráním, závisí na nich kvalita sportovního tréninku a jako jediné zásobují mozek. Pokud cukry nepřijmeme ve stravě, tělo spustí obranný mechanismus a glukóza se vytvoří z odbourávajících se svalových aminokyselin. Nedostatek cukru v krvi může zapříčinit řadu negativních dopadů na lidský organismus. Mezi nejčastější patří nervozita, špatná nálada, ale dostavit se může i nevolnost a pocit slabosti.

VLÁKNINA

Vláknina se obecně dělí na vlákninu rozpustnou (viskózní, fermentovatelnou) a nerozpustnou (neviskózní, nefermentovatelnou). Aby plnila své funkce, musí organismus přijmout dostatečné množství vody. Obecně se dle nejnovějších výzkumů doporučuje přijmout 25 g vlákniny denně, přičemž poměr mezi rozpustnou a nerozpustnou vlákninou by měl být 1:3. Maximální doporučená denní dávka vlákniny je stanovena na 45 g. Je to z toho důvodu, že při vyšší konzumaci vlákniny může docházet ke snížení vstřebávání některých minerálních látek. Děti a dospívající by podle Americké nadace pro zdraví měli přijmout 5 g vlákniny + jejich věk (např. 10leté dítě má přijmout 15 g vlákniny, tj. 5 g + 10 let věku = 15 g). Rozpustná vláknina se nachází zejména v ovoci, ovsu, luštěninách, sladu a bramborách. Významná je hlavně z toho důvodu, že je v tenkém střevě částečně štěpena. Vytváří gely, které zvyšují viskozitu střevního obsahu, a zpomaluje resorpci glukózy. Rozpustná vláknina působí také jako prebiotikum, čímž podporuje rozmnožování střevní mikroflóry. Nerozpustná vláknina zvyšuje objem stolice a zkracuje její tranzitní čas tlustým střevem, čímž se zároveň zkracuje doba styku toxických látek se střevní stěnou a dochází k mechanickému čištění střev. Tato vláknina také zpomaluje vstřebávání glukózy, což vede k nižšímu nárůstu hladiny cukru v krvi. Chrání organismus před zácpou, gastrickými a duodenálními vředy a hemeroidy.        

BÍLKOVINY

Bílkoviny patří mezi základní živiny, které slouží pro stavbu a obnovu tkání, tvorbu hormonů, dobrou imunitu a tvorbu erytrocytů (červených krvinek). Denní doporučovaná dávka bílkovin v potravě je asi 10 až 15 % dodávané energie, což představuje 0,8 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. Nedostatek bílkovin nepříznivě ovlivňuje tělesný i duševní vývoj, nadměrný přísun je naopak velkou metabolickou zátěží pro játra i ledviny. Bílkoviny jsou složité látky, které se skládají z menších jednotek - aminokyselin. Ty aminokyseliny, které jsou potřebné k výrobě vlastních bílkovin (neesenciální), si dokážeme přestavět z jiných a nemusíme je tělu dodávat, ovšem aminokyseliny, které si tělo neumí samo vytvořit, mu musíme dodat právě potravou. Pokud se budeme držet kritéria plnohodnosti/neplnohodnosti, měli bychom dbát především na dostatečný přísun kvalitních živočišných bílkovin, mezi které řadíme vejce, mléko, mléčné výrobky, maso, masné výrobky (kvalitní šunku) a ryby. Mezi rostlinné zdroje proteinů patří naopak luštěniny či sója a bílkoviny nám poskytují i obiloviny, různé cereální produkty a skořápkové ovoce (ořechy, arašídy). Je však nutné mít stravu vyváženou a pestrou a neupřednostňovat určitý zdroj bílkovin před jinými, jinak by mohlo v organismu z dlouhodobého hlediska docházet k aminokyselinové dysbalanci. 

BETAGLUKANY

Jedná se o komplexní přírodní polysacharidy, tedy složeniny vzniklé z desítek, stovek i tisíců cukerných jednotek, které řadíme mezi rozpustnou vlákninu. Obsahují je buněčné stěny hub, pekařských kvasinek, mořských řas a také obilí - zde jsou nejvíce zastoupeny v bezpluchém ječmeni a ovsu. Obecně jsou glukany velmi početná rodina, ovšem ty s předponou "beta" (se specifickou polohou chemických vazeb v molekule) vynikají největší biologickou aktivitou. Na jejich zdroji podle vědců příliš nezáleží, důležitá je chemická čistota a určitý denní příjem. Podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin je dávka potřebná pro pozitivní účinek betaglukanů stanovena na 3 g denně. Betaglukany lze konzumovat v běžné stravě a kvalitní betaglukany z českých odrůd ječmene bezpluchého obsahuje i řada produktů SEMIX PLUSO. 


Garantováno

Naše cereálie se jako celozrnné netváří, ale celozrnné skutečně jsou.

Jedinečné

Jsme jediná česká firma, která má unikátní technologii pro výrobu křupavých vloček.

Vyzkoušejte

Jako první dělíme celozrnné cereálie podle jejich prospěšnosti pro zdraví.

Akční nabídky na Váš email:
Akční nabídky a slevy na Váš email.
Zasíláme max. 1x týdně.