Produktyimg Menu

Tajemství zdravé stravy – vyhněte se civilizačním chorobám

Cukrovka, problémy spojené s vysokým obsahem cholesterolu v krvi, hemoroidy a další nemoci jsou v současné společnosti naprosto běžným jevem. Mnohým z nich ale můžeme předcházet správnou a vyváženou stravou a dostatkem pohybu. Jak a čím se v rámci prevence vhodně stravovat?

Vsaďte na cereálie bez cukru

Diabetes 2. typu je onemocněním, kterým trpí především lidé s nadváhou nebo obezitou. Lidé trpící obezitou musí snižovat svou tělesnou hmotnost, aby zabránili vzniku tohoto onemocnění. Obezita, ale také nedostatek pohybu, nepravidelnost ve stravování a nadměrný stres vedou ke zvýšené hladině cukru v krvi a projevu diabetu. Odborníci radí věnovat se vhodným fyzickým aktivitám a důležitá je také pestrá a pravidelná strava. Spíše než o nutnosti jíst šestkrát denně hovoří některé moderní studie o důležitosti načasování jídel s příjmem vlákniny v dopoledních a časně odpoledních hodinách. V jídelníčku by nemělo chybět ovoce, zelenina nebo cereálie, které neobsahují téměř žádný cukr a představují tak zdravý způsob, jak si každý den připravit výživnou a chutnou snídani/svačinu. Z pohankových, ječných, jáhlových a dalších druhů lupínků nachystáte takovou zdravou cereální směs poměrně rychle, a když ji dochutíte čerstvým ovocem nebo oříšky, jíte nejen zdravě, ale i chutně.

Přimějte cholesterol, aby zůstal na požadované hladině

K civilizačním chorobám patří také kardiovaskulární onemocnění, která mohou být mimo jiné způsobena vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Cholesterol se ukládá do stěn cév, které přestávají být pružné. Může dojít až k infarktu myokardu. S vysokým obsahem cholesterolu v krvi je tedy pravděpodobnější riziko srdečních chorob. Pokud trpíte zvýšeným cholesterolem v krvi, měli byste se zaměřit na svou váhu, hlídat si příjem tuků, jíst hodně ovoce a zeleniny a přijímat větší množství vlákniny. Místo živočišného tuku vyhledávejte spíše ten rostlinný a konzumujte ryby, které obsahují omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Na snížení cholesterolu v krvi působí také vláknina. Konzumací chia kaše dostanete do svého těla nejen dostatek vlákniny, ale také omega-3 mastné kyseliny. Stejně tak můžete do svého jídelníčku zařadit i jiné kaše bohaté na vlákninu, například proteinovou či banánovou s vysokým obsahem bílkovin.

Vyvarujte se hemoroidům dostatkem vlákniny 

Onemocněním, kterým trpí velké procento populace, jsou hemoroidy. Jedná se o zvětšené křečové žíly v konečníku způsobující krvácení. Jednou z hlavních příčin tohoto nepříjemného problému je sedavé zaměstnání, při kterém se městná krev v žilách v pánvi. K prevenci, ale také k léčbě hemeroidů je důležité konzumovat pestrou stravu obsahující vlákninu a také dodržovat pravidelný pitný režim. V jídelníčku by tak rozhodně neměly chybět kaše, které obsahují vysoký obsah vlákniny. Mezi ty nejvhodnější patří ječné a ovesné kaše, které jsou nejbohatší na betaglukany, tedy přírodní rozpustnou vlákninu.

Nezapomeňte, že pro zachování pevného zdraví je nutné dodržovat zásady zdravého životního stylu a konzumovat zdravou a vyváženou stravu. Budete se tak nejen lépe cítit, ale také si zdravou stravu oblíbíte natolik, že na ni nedáte dopustit. Začít můžete s kašemi nebo müsli.