Produktyimg Menu

Sacharidy ve vaší snídani

Sacharidy by měly ve výživě zaujímat největší podíl, jsou ​klíčové pro správnou funkci mozku a svalů​. Ale pozor, není sacharid jako sacharid. Ideální variantu většinou představují​ komplexní sacharidy​, jejichž energie se ​uvolňuje postupně​, ale své opodstatnění mají i ​rychlé cukry​. Zejména ty přijaté ve snídani. Hladina glykogenu​ je ​po spánku ​velice​ nízká​ a hrozí, že dojde k nežádoucímu ​odbourávání svalových bílkovin​. Seznamte se se​ specifickými vlastnostmi jednotlivých zdrojů sacharidů​.

Rychlé sacharidy 

Za rychlé jsou považovány ty sacharidy, ze kterých se ​uvolní ​do krve ​energie takřka okamžitě​. Obecně lze říct, že během dne, kdy máte nízkou tělesnou aktivitu, je ​velký obsah rychlých sacharidů​ spíše na obtíž - nespotřebujete je a hrozí, že se vám ​uloží do tukových zásob​. Nicméně ráno při nastartování organismu menší množství nejenže neuškodí, ale naopak pomůže ​odvrátit odbourávání svalových bílkovin​. K ​nejběžnějším cukrům​, které najdete ve snídaňových cereáliích patří ​řepný a třtinový cukr​.

Řepný cukr

Řepný cukr se vyrábí z ​cukrové řepy​ (​Beta vulgaris) pěstované v Evropě, a proto se jedná o nejběžnější a zároveň nejlevnější sladidlo na starém kontinentu.​ ​Je vhodný pro všechny, kteří netrpí diabetem, jsou aktivní a relativně zdraví. Ale i tak platí, že by měl být řepný cukr přidávaný do cereálií s mírou. Obecně lze říci, ​čím nižší obsah cukru mají, tím lépe​. Přisladit si je můžete vždycky.

Cukr třtinový

Třtinový cukr se získává z ​třtinovce cukrového​ (​Saccharum officinarum), který připomíná mohutnou trávu nebo dokonce bambus. Jeho stébla se zpracovávají lisováním a sladká šťáva se skládá převážně ze sacharózy a z malého množství fruktózy a glukózy.

T​řtinový cukr není výrazně ​„zdravější“ než ten řepný​.​ Pořád se jedná o sacharózu. A rozhodně neplatí, že čím je tmavší, tím je lepší​.​ Na trhu seženete​ i tmavé​, karamelem barvené, krystaly třtinového cukru. ​Z ​nutričního hlediska​ je nejlepší variantou sušená šťáva zvaná sucanat​, která se skládá z cukru a melasy obsahující také ​vitaminy a minerály​, jako je ​vápník​, ​železo a sodík​. U ​cereálií​ slazených sucanatem, máte jistotu, že tělu dodáte kromě sladké chuti i ​zdraví prospěšné látky.

Sladidla 

Sladidla jsou ​náhražkou cukru​ u výrobků, kde je vyžadovaná sladká chuť, ale zároveň nesmí obsahovat sacharózu nebo jiný cukr.​ Sladidla typická pro nápoje se do snídaňových cereálií nehodí. ​Vhodnější variantou je ​sukralóza vyrobená z cukru​. Je velice sladivá​ a přidává se v malém množství.​ K dalším kvalitním sladidlům patří​ xylitol neboli březový cukr​, který se v přírodě se běžně vyskytuje, a navíc nezpůsobuje zubní kaz.

Sladká vláknina

Některé druhy vlákniny mají také nasládlou chuť. Pod pojmem vláknina se skrývá široká skupina látek​, v níž najdete i takovou​, která​ ​je nasládlá​. K typickým příkladům patří ​inulin​, rozpustná vláknina, kterou lidské tělo nedokáže rozložit, ale jen částečně rozštěpit. Vytvoří z ní gel ​zvyšující viskozitu střevního obsahu​ a zpomalující resorpci glukózy. Gel pak v těle působí jako​ prebiotikum​ = potrava pro střevní mikroflóru.  

Pokud sháníte zdravé snídaňové kaše, müsli, lupínky nebo vločky, vyzkoušejte naši značku ​Semix. Nabízíme velký výběr cereálií i v ​bezlepkové variantě​.