Produktyimg Menu

Objevte kouzlo máku. Obsahuje vápník, vlákninu a hodí se i ke koupelím

Mák. Jedni ho nenávidí, druzí milují. V potravinářství je mák vyhledávaný zejména pro vysoký obsah vlákniny, nenasycených mastných kyselin, vápníku a jako zdroj energie. Zároveň se však už celá tisíciletí pěstuje pro výrobu opia.  

Česká republika patří v porovnání se světem k nejvýznamnějším pěstitelům máku

Naším benefitem je orientace nikoli pouze na jeho farmaceutické zpracování, ale především na potravinářský průmysl, proto má u nás pěstovaný mák zanedbatelnou hodnotu alkaloidů (morfinu, kodeinu, narkotinu, papaverinu). Ty jsou známy především svými tišicími vlastnostmi.

Pěstování máku je v České republice přísně kontrolováno. Český mák má povolených 20 mg morfinu na 1 kg, přičemž mletý mák SEMIX je hluboko pod touto normou. Podle posledního akreditovaného rozboru vyrábíme mák s obsahem pouze 0,5 m​g morfinu na 1 kg.

Maková semena jsou ceněna pro vysoký obsah vápníku, kterého je v nich na 100 g máku přibližně 1400 mg, ale hlavně obsahuje tuk, takže rychle žlukne a hořkne. I proto jsme si v SEMIXu nechali vyrobit prototyp stroje, díky kterému k těmto procesům nedochází. Zpracování máku se věnujeme už od založení společnosti v roce 1995 a výrobu stabilizovaného máku se nám daří stále zlepšovat - vlastními zkušenostmi i za pomoci odborníků z VŠCHT v Praze. Nyní mák upravujeme na principu hydrotermické úpravy na kontinuální lince, která svými parametry výrazně omezuje mikrobiologickou kontaminaci produktu. Dokážeme odstranit nežádoucí pachy, vůně, standardizovat vlhkost výsledného produktu. Náš mák si i při dlouhodobém skladování zachovává přirozenou chuť a vůni, nehořkne ani nežlukne. Nakupujeme ho od zemědělců nejen z našeho okolí, ale i z jižních Čech. Mák pečlivě vybíráme na základě referenčních vzorků, aby splňoval vysoké požadavky na kvalitu. Vyrábíme a prodáváme jak vysoce kvalitní mletý mák, tak i směs na přípravu vynikajícího makovníku

Mletý mák ze SEMIXu můžete vyzkoušet například jako náplň do tradičních českých koláčů a buchet, nebo si z něj připravit makové mléko. Je zásadotvorné a působí proti překyselení organismu. Potřebujete 1 balení mletého máku a 1,5 litru vody, nejlépe bez chlóru. Vše necháte 4 hodiny louhovat, občas mák promícháte a po 4 hodinách směs rozmixujete a přecedíte přes plátno nebo přes jemné sítko. Směs lze použít i bez cezení - k zalití cereálií nebo kaší. Takto vyrobené makové mléko se buď pije, nebo nalévá do koupele, která pak zvyšuje pH pokožky směrem k zásadité stupnici.