Produktyimg Menu

Brusinky, borůvky, maliny nebo ostružiny? Všechny, ale nejlépe ty "divoké"!

Podle vědeckých studií jsou pro náš organismus divoce rostoucí maliny, ostružiny, jahody, borůvky a brusinky prospěšnější než šlechtěné, zemědělsky pěstované. Mají více vitaminů, minerálních látek a Češi je milují pro jejich omamnou vůni a svěží chuť. V ročním průměru let 1998 - 2000 jsme jich v lesích nasbírali více než 40 tisíc tun! I přes nespočet pozitivních účinků se však lesní ovoce nedoporučuje lidem v režimu šetřících diet. Zrníčka lesních plodů mohou dráždit trávicí trakt, a stejně tak mohou u některých jedinců vyvolat alergické reakce. Banální kopřivku z nezralých jahod nevyjímaje.

Nejvíce dnes roste popularita brusinek. Do značné míry sice vlivem televizních reklam, ale oprávněně. Brusinky jsou schopny čistit močové cesty a znesnadňují tvorbu shluků bakterie E. coli, která je díky nim snáze vypuzována s močí z těla ven. V záležitostech lásky jsou pak podle severských mytologií přímo zázračné maliny. Obsahují třísloviny, které mají žlučopudný a močopudný efekt a v lidovém léčitelství se doporučují pro snížení horečky, krevního tlaku a k posílení zraku. Spolu s jahodami jsou maliny považovány za přírodní afrodiziakum.

Odborníci řadí borůvky mezi superpotraviny

Borůvky si zase značnou část svých prospěšných vlastností uchovávají i po tepelné úpravě, proto je odborníci řadí mezi superpotraviny. Zvláště vitariáni totiž namítají, že tepelná úprava potravin je metla lidstava. Jedná se o stoupence „živé“ neboli raw stravy, kteří vyznávají jen tepelně a chemicky neupravené pokrmy z ovoce, zeleniny, ořechů a semen. Podle vitariánů snižuje tepelná úprava nad 42 °C výživné hodnoty potravin a mění jejich molekulární strukturu. Tvrdí, že takové potraviny jsou pro tělo méně hodnotné. Tomu sice za předpokladu, že hranicí pro přežití enzymů je teplota 40 - 45 °C, lze věřit, ale tvrzení o tom, že po tepelné úpravě jsou potraviny často toxické a karcinogenní, je potřeba brát s rezervou. Faktem zůstává, že soustavná konzumace stravy ochuzené o enzymy může vést ke zhoršení metabolismu bílkovin, cukrů a celkovému vyčerpání organismu.

TIP: Zkuste chia kaši s borůvkami

Pouze čerstvé ovoce nás ale nezachrání, třebaže ho ve stravě není nikdy dost. Pokud se negativům chemických a tepelných úprav chceme v co největší míře vyhnout, musíme svůj jídelníček změnit zásadněji. A zkusit to například se skutečně celozrnnými cereáliemi, které jsou díky naší unikátní technologii vysoce šetrného tepelného zpracování co do zachování vitaminů a minerálních látek jedinečné. Kvalitativně srovnatelnou výrobu mají v tomto směru v Evropě jen dva potravinářské závody - jeden v Polsku a jeden ve Velké Británii. Navíc dáváme do ovocných křupavých vloček a müsli lyofilizované ovoce. Lyofilizace je velmi šetrný proces vakuového vymrazování, kdy si mrazem usušené ovoce zachovává 90 % svých původních vlastností: tvar, barvu, aroma a hlavně nejvyšší možný podíl vitamínů. Chutná výborně!