Proteinové palačinky Natural
146,60 Kč
Rostlinné proteiny se těší čím dál tím větší oblibě nejen u vegetariánů a veganů. Obsahují menší množství tuků, žádný cholesterol a dostatek vlákniny. Alternativní protein sice nemá kompletní aminospektrum, ale vhodnou kombinací bílkovin docílíte stejných výsledků jako s živočišnými proteiny. Navíc odpadá ekologické zatížení a morální hledisko při jejich produkci.
Kolik bílkovin konzumovat? Optimální příjem je ovlivněn věkem, váhou a pohlavím. Doporučená denní dávka proteinu činí 0,8 g na 1 kg tělesné hmotnosti. Větší množství proteinu by měli přijímat sportovci v závislosti na intenzitě fyzické zátěže.
Živočišné proteiny jsou plnohodnotným zdrojem bílkovin a jejich esenciální aminokyseliny jsou v dokonalém poměru. Na druhou stranu se živočišný protein těžko tráví a hrozí u něj riziko výskytu bakterií a potravinových alergií. Má také vliv na stárnutí buněk. Produkce má větší ekologické zatížení – velkou spotřebu vody a vysokou produkci oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů.
Naproti tomu rostlinný protein obsahuje vyšší podíl vlákniny, vitamínů a minerálních látek. Snadněji se tráví a nezatěžuje tak trávicí ústrojí. Jeho produkce je navíc také ekologičtější. Spektrum aminokyselin je ale zastoupeno nerovnoměrně, proto je třeba rostlinné bílkoviny vhodně kombinovat. Rostlinné proteiny ocení zejména vegetariáni a vegani.
Ideální je oba typy proteinu kombinovat v poměru 2:1 (rostlinný:živočišný). Přečtěte si tipy, jak používat protein.
Mezi nejpoužívanější druhy rostlinného proteinu se řadí:
Nejste fanoušky proteinových prášků? Sáhněte po výrobcích, které obsahují dostatek bílkovin, a doplňte si jejich doporučenou denní dávku. Vybírejte z proteinových kaší, koktejlů nebo polévek.