Zpátky na stoly! Nespravedlivý odsun luštěnin na druhou kolej

6. 12. 2014
Zpátky na stoly! Nespravedlivý odsun luštěnin na druhou kolej

Luštěniny bývaly na našich stolech pomalu posvátné, ovšem dnes jejich obliba mezi strávníky klesá. A to i přes obsah nejkvalitnějších bílkovin rostlinného původu, vlákniny, vitaminů a minerálních látek. Jakmile totiž slyšíme o luštěninách, vybavíme si léta strávená ve školní jídelně - barevně nedefinovatelné a už od pohledu nepoživatelné tuhé kaše byly důvodem očí obrácených v sloup hned v těsném závěsu za nepopulárními UHO a UŽO.

Důvodem klesající obliby luštěnin může být i jejich dlouhá příprava a fakt, že jsou poněkud hůře stravitelné. I proto musí být při jejich konzumaci opatrní lidé v režimu šetřících diet. Nutriční specialisté sice doporučují sníst zhruba půl kilogramu luštěnin týdně, ovšem pro šetřící diety takové doporučení neplatí. K úbytku čočky a hrachu na našich stolech přispívá také představa jejich zdlouhavé, ne zrovna několikaminutové přípravy. Díky vysokému podílu vlákniny, kvalitních rostlinných bílkovin a „pomalých sacharidů“ s nízkým glykemickým indexem je však člověk po luštěninách i při menší dávce nasycen a dobit energií.

Zanedbání denní dávky vlákniny, kterou luštěniny ve značné míře obsahují, může vést k zácpě, neschopnosti kontrolovat hladinu cukru v krvi a chuť k jídlu. Na druhou stranu příliš mnoho vlákniny nemusí v organismu vyvolávat jen optimální pochody - v takovém případě prochází jídlo trávicím traktem příliš rychle, což s sebou nese méně vstřebaných minerálních látek. Odborníci proto doporučují, aby měli muži do 50 let denní přísun asi 38 gramů vlákniny, ženy 25 gramů. U lidí nad 50 let je už spotřeba menší: 30 gramů pro muže a 21 gramů pro ženy. Jen pro inspiraci: 1 šálek uvařeného hrášku obsahuje přibližně 16 gramů vlákniny, čočka nebo uvařená černá fazole o gram méně a bílá fazole v průměru 13 gramů vlákniny na 1 šálek. 

Třebaže si luštěniny jako výživovou náhražku za bílkoviny obsažené v mase oblíbili vegetariáni a vegani, zbytek národa je postupně vytěsňuje na okraj jídelníčku i ze společenského důvodu, protože způsobují plynatost. Mají ji na svědomí oligosacharidy - složitější cukry, na jejichž štěpení není lidský organismus enzymaticky vybaven. Některé prameny sice uvádějí, že pravidelnou konzumací dostatečného objemu luštěnin si tělo postupně zvykne a potřebné enzymy začne produkovat, jisté je však jen to, že nevítanému nadýmání lze předcházet. Konkrétně namáčením semen před kuchyňskou úpravou nebo před naklíčením, čímž zároveň vznikají tělu prospěšné aminokyseliny. Minimalizace plynatosti je možné dosáhnout i částečným zamražením luštěnin nebo přidáním saturejky v konečné fázi vaření. A existuje také univerzální řešení: moderní přípravky, které plynatost účinně odstraňují. Díky vymoženostem farmacie už dnes nemusíme riskovat, že by nám nekontrolovaný "únik plynů" zadělal na společenské faux pas. 
Garantováno

Naše cereálie se jako celozrnné netváří, ale celozrnné skutečně jsou.

Jedinečné

Jsme jediná česká firma, která má unikátní technologii pro výrobu křupavých vloček.

Vyzkoušejte

Jako první dělíme celozrnné cereálie podle jejich prospěšnosti pro zdraví.

Akční nabídky na Váš email:
Akční nabídky a slevy na Váš email.
Zasíláme max. 1x týdně.