Zázračná bezlepková dieta

8. 8. 2018
Zázračná bezlepková dieta

Také jste si před časem položili otázku, jakou změnou prošel Novak Djokovič, aby se stal světovou tenisovou jedničkou? Tento sportovec už dříve prozradil, že pije jen teplou vodu, denně si dá dvě lžičky manukového medu, jí hodně avokáda, omezil přísun cukru a během turnaje se striktně vyhýbá alkoholu. Největší zlom v kariéře Djokoviče však nastal údajně až v roce 2010, kdy přešel na bezlepkovou dietu.

 

 

 

Jestliže se předtím často potýkal s alergií, ta ustala. Zmizelo i astma, několik let nebyl nachlazený a neměl žádnou chřipku. Bezlepkovou dietu obvykle drží lidé přecitlivělí na alergen lepek (gluten) a lidé trpící celiakií neboli chronickým onemocněním sliznice tenkého střeva. Nemoc přetrvává zpravidla celý život a je nevyléčitelná. Těchto lidí – tedy celiaků - v České republice rok od roku přibývá. V současné době je jich přibližně 100 000. U značné části populace ovšem přecitlivělost na gluten nebyla doposud diagnostikována, výsledné číslo tedy může být i značně vyšší.

Pokud celiak v potravě přijme lepek, dojde k podráždění sliznice a zánětu tenkého střeva, který se projeví nechutenstvím, únavou, nadýmáním, průjmem, nevolností a značným úbytkem hmotnosti.

Pacienti s tímto problémem nemohou konzumovat výrobky z pšenice, špaldy, žita, ječmene, a triticale. Nemohou jíst klasické knedlíky, pizzu, těstoviny a kroupy. V jídelníčku proto tyto obiloviny a zrniny nahrazují bezlepkovými pseudoobilovinami - amarantem, pohankou, jáhlami, rýží, kukuřicí nebo bramborami.

 

Amarant nebo pohanka - jedny z pseudoobilovin, kterými může celiak nahradit obiloviny obsahující lepek. 

V současnosti přibývá lidí, kteří vyhledávají bezlepkové potraviny, aniž by měli s lepkem ve stravě problém. Proč?

Chtějí zhubnout nebo se zbavit svých zdravotních obtíží. Na základě vyloučení lepku z potravy mohou například zmizet některé typy ekzémů, migrén nebo jiných nespecifických zdravotních potíží. Bezlepková strava může být prospěšná i v případě, kdy se snažíte zhubnout v břiše (znáte pojem „moučné břicho“?). Z pohledu výrobce můžeme říci, že roste jak poptávka po bezlepkové mouce na výrobu domácího pečiva, tak i po bezlepkových hotových potravinách. Ty jsou na obalu označeny logem s přeškrtnutým klasem, hesly „bez lepku“ nebo „vhodné pro celiaky“. Také u nás v Semixu vycházíme vstříc poptávce zákazníků. Na e-shopu www.zdravyzivot.com si můžete vybrat z zhruba dvaceti bezlepkových produktů, které vyrábíme.

Gabriela Salichová

  
Garantováno

Naše cereálie se jako celozrnné netváří, ale celozrnné skutečně jsou.

Jedinečné

Jsme jediná česká firma, která má unikátní technologii pro výrobu křupavých vloček.

Vyzkoušejte

Jako první dělíme celozrnné cereálie podle jejich prospěšnosti pro zdraví.

Akční nabídky na Váš email:
Akční nabídky a slevy na Váš email.
Zasíláme max. 1x týdně.