Syrovátka: dříve krmivo, dnes téměř nápoj králů. A zařazuje se i při hubnutí...

1. 11. 2014
Syrovátka: dříve krmivo, dnes téměř nápoj králů. A zařazuje se i při hubnutí...

Syrovátka nemusí fungovat univerzálně a "na všechno", jak někteří výrobci často slibují, ale zdravá rozhodně je. Pokud nejste na některou z jejích složek alergičtí, zařazením syrovátky do svého jídelníčku nic nezkazíte. Tajemství syrovátky tkví ve vysokém obsahu lehce stravitelných bílkovin, laktózy a celé řady vitaminů a minerálních látek. Je využívána jako podpůrný prostředek nejen při hubnutí a detoxikaci organismu, ale i při posilování a tvarování svalů či při stavbě zubů a kostí. Tato žlutozelená tekutina vzniká během srážení mléka jako vedlejší produkt při výrobě tvarohu a sýrů, ovšem k domácímu použití se prodává především v sušené podobě - ve formě bílého prášku. Pokud prášek rozmícháte v teplé vodě, získáte nápoj podobný mléku, který s ním ale kromě své konzistence a vzhledu moc společného nemá. Je však zdravější než mléko.

Nejdůležitější složkou syrovátky jsou snadno stravitelné bílkoviny. Podle Světové potravinářské a zemědělské organizace (FAO) a světové zdravotnické organizace (WHO) jsou tyto bílkoviny velmi kvalitní, proto mají své využití i při výrobě nejrůznějších doplňků stravy. Další podstatnou složkou syrovátky jsou sacharidy, tedy rychle se vstřebávající zdroje energie, konkrétně laktóza. Ta je důležitá pro proces trávení a správné bakteriální složení střevní mikroflóry. Jde o prebiotikum, které je podmínkou růstu probiotických bakterií v trávicím traktu. Výhodou laktózy je i to, že nevyvolává návyk na sladkou stravu, proto se hodně využívá v dětské výživě. Ovšem s ohledem právě na laktózu není syrovátka vhodná úplně pro všechny. Existují skupiny lidí, které mají na laktózu alergii, a totéž, co platí pro lidi trpící laktózovou intolerancí, platí i pro osoby léčené tetracyklinovými antibiotiky. Syrovátka není vhodná ani pro děti mladší 3 let, především pro svůj vysoký obsah bílkovin. Naopak velmi užitečná je pro těhotné ženy, protože nesnižuje hladinu vápníku, a přitom odvodňuje.  

Syrovátka se také velice často zařazuje do jídelníčku při hubnutí. Díky bílkovinám, které obsahuje, dokáže člověka nasytit, a potlačit tak pocit hladu na dlouhou dobu - oddálí ho až o 2 hodiny, což je více než u ostatních bílkovin. Syrovátka je výborný tip i pro trénované dospělé sportovce, protože syrovátkové bílkoviny v kombinaci s konjugovanou kyselinou linolovou a kreatinem vedou při intenzivním silovém tréninku ke zvýšení podílu tzv. kosterní svaloviny. I proto se syrovátkové bílkoviny využívají k výrobě nejrůznějších sušených směsí na přípravu koktejlů právě pro sportovce. Trenéři však radí sledovat obsah bílkovin i v samotné sušené syrovátce. Měla by obsahovat minimálně 60 % bílkovin a maximálně 40 % laktózy. 

Látky obsažené v syrovátce mají kromě jiného schopnost regulovat pH pokožky a jsou výborným prostředkem, jak zmírnit potíže s ekzémy, lupénkou a problematickou pletí. Syrovátka totiž nenachází využití jen v potravinářství. Už v minulosti ji ženy používaly pro zjemnění pokožky a k prevenci akné. Najdeme ji v krémech, šampónech, vlasových balzámech, omlazujících sérech a pro budoucnost se rýsuje i její využití k výrobě energie: jedna rakouská mlékárna z ní už dokonce vyrábí bioplyn, který používá k produkci tepla a elektřiny. Možná se za padesát let dočkáme dalšího dodavatele energií a bonusy za věrnost nám budou vyplácet i mlékárny. Kdo ví... 

 

 
Garantováno

Naše cereálie se jako celozrnné netváří, ale celozrnné skutečně jsou.

Jedinečné

Jsme jediná česká firma, která má unikátní technologii pro výrobu křupavých vloček.

Vyzkoušejte

Jako první dělíme celozrnné cereálie podle jejich prospěšnosti pro zdraví.

Akční nabídky na Váš email:
Akční nabídky a slevy na Váš email.
Zasíláme max. 1x týdně.