Stres ze vsugerované "nedokonalosti" si vybírá daň i na linii. Buďte v klidu!

14. 12. 2014
Stres ze vsugerované

Ještě nemáte napečeno dvacet druhů cukroví, nakoupené dárky a kolem sebe sterilní předvánoční prostředí? Nepřipouštějte si to! Nikdo není dokonalý a po svátcích budete drobečky z vanilkových rohlíčků luxovat stejně znovu. I krátkodobý stres může negativně ovlivnit vaši váhu, protože v kombinaci s nedostatkem spánku vyvolává neodolatelnou chuť na sladké.

Aby tělo zvládlo stres a vyrobilo si hormon serotonin navozující lepší náladu, potřebuje zvýšit hladinu glukózy v krvi, takže o jednoduché cukry si za těchto okolností přímo říká. Mezi stresem a přísunem laskomin existuje přímá úměra: čím více se stresujete, tím více mozek v touze vyrobit si pořádný „uklidňovák“ prahne po sladkostech. Myslete ovšem na to, že přibližně 6 kousků cukroví se energeticky vyrovná jednomu normálnímu obědu. A pokud nechcete patřit k 60 % lidí, kteří o Vánocích přiberou v průměru 2 - 3 kg, buď všechny ty neodolatelné kuličky a rohlíčky nesmíte mít na očích, nebo musíte spořádaná lákadla kompenzovat pohybem. Každý, kdo si chce o Vánocích dopřávat, se musí hýbat.

Při průměrné vánoční večeři (rybí polévka, 200 g bramborového salátu, 150 g smaženého kapra, 10 ks vánočního cukroví a 2 deci bílého vína) přijmete až 6000 kJ, přičemž celá denní spotřeba energie je u průměrné osoby jen o 2400 kJ vyšší! Nemusíte se ale nezbytně nutně trápit v posilovně. Přijatou energii spálíte například při úklidu, kdy zapojujete až 80 % svalů a ve výsledku spálíte až 1500 kJ. Hodina sáňkování, při kterém si sice vychutnáváte především euforii z jízdy po sněhu dolů, ale které vás při výšlapu nahoru připraví o krásných 1400 kJ, se také počítá. Navíc si procvičíte nohy, kardiovaskulární systém a zádové i břišní svaly. A k zahození není ani stejně vydatná hodina koulované nebo stavění sněhuláka. Pokud navíc přijmete i související fakt, že kouzlo zimních sportů se dá završit neméně důležitou relaxací, možná si díky přemožení ke sportu prvně v životě vychutnáte pocit slastného uvolnění v sauně, vířivce či při masáži. Anebo…

Ti, které ani hrozba pneumatik na břiše ke sportu nepřinutí, si mohou namísto klasického cukroví upéct zdravější - méně kalorické a s nižším glykemickým indexem. Bílý cukr nahradíte javorovým sirupem, melasou nebo alespoň cukrem třtinovým, bílou mouku vyměníte za celozrnnou a máslo za kvalitní rostlinný tuk. Chuť na sladké zaženete také čerstvým ovocem. Je mnohem méně kalorické a navíc tělu dodává vitamíny, vlákninu a potřebné minerální látky. Past na vánoční kila pak můžete nastražit i u slaného: do bramborového salátu dejte namísto majonézy jogurt a smaženého kapra vyměňte za grilovanou rybu. Hřešte s rozumem, myslete na rovnováhu příjem - výdej a uvidíte, že korunky připravené na o chlup větší povánoční džíny můžete po svátcích utratit i jinak.

Jak se i bez posilovny zbavit nežádoucího energetického příjmu: 

Vylouskání 100 g ořechů: 200 - 300 kJ
Umývání a utírání nádobí, utírání prachu, žehlení: 420 - 800 kJ
Zametání a vytírání, věšení prádla: 780 - 1000 kJ
Mytí oken, vysávání: 1000 - 1500 kJ
Odklízení sněhu: 1300 - 2500 kJ

 

 
Garantováno

Naše cereálie se jako celozrnné netváří, ale celozrnné skutečně jsou.

Jedinečné

Jsme jediná česká firma, která má unikátní technologii pro výrobu křupavých vloček.

Vyzkoušejte

Jako první dělíme celozrnné cereálie podle jejich prospěšnosti pro zdraví.

Akční nabídky na Váš email:
Akční nabídky a slevy na Váš email.
Zasíláme max. 1x týdně.