Povzbudí mozek, posílí sklovinu, vykřeše vášeň. Řeč je o čokoládě

20. 9. 2014
Povzbudí mozek, posílí sklovinu, vykřeše vášeň. Řeč je o čokoládě

Původně byla čokoláda na předpis a prodávala se jen v lékárnách. Její afrodiziakální účinky znal už "polobůh" Montezuma II., který jí před náročnou nocí v harému vypil 50 šálků! A ze stejného důvodu užívali čokoládu Madame de Pompadour, Casanova a obě milenky krále Ludvíka XV. V roce 1591 byla napsána první kniha o vlivu čokolády na zdraví, která mnohá z tvrzení starých Aztéků a Mayů o její blahodárnosti potvrdila. Ovšem pozor! Musí jít o vysokoprocentní čokoládu, v běžných čokoládových sladkostech její prospěšné látky nehledejte...  

Jako vůbec první Evropan ochutnal čokoládu před 512 lety Kryštof Kolumbus a dárek v podobě kakaových bobů přivezl i na španělský dvůr královny Isabely a krále Ferdinanda. Ten však nad boby ohrnoval nos. Význam plodiny si uvědomil až o 17 let později Hernán Cortés - španělský kolonizátor, který dobyl palác panovníka Montezumy II. Našel tam nejen zlato, ale i kakaové boby. Aztékové usušené boby rozemleli, svařili s vodou, přidali kukuřičnou mouku, ochutili chilli papričkami, kořením a nápoj s názvem xocoalt byl na světě. Sice poněkud pálivý a hořký, ovšem jakmile si Cortés hodnotu kakaových bobů uvědomil, začal zakládat plantáže. Doma ve Španělsku pak prohlásili postup výroby za státní tajemství a celých 100 let nikomu neprozradili recept.

Kakaové boby se rodí v 30 cm dlouhém plodu žluté, hnědé nebo červené barvy, na stromě zvaném kakaovník pravý neboli Theobroma cacao (potrava bohů), jak jej roku 1753 pojmenoval švédský botanik Carl Linné. Stalo se tak na základě aztécké legendy, která vypráví, že bůh Quetzalcoatl daroval lidem první semena kakaovníku a naučil je, jak připravovat nápoj tchocoatl a jak kakaovník šlechtit. Indiánům kdysi sloužily kakaové boby dokonce jako platidlo: za 100 kakaových bobů si pořídili otroka, za jeden bob jedno rajče. V češtině se podle Machkova Etymologického slovníku objevilo slovo čokoláda už v roce 1661. Lidé jí říkali i čokuláda, čukoláda nebo čekuláda.

Čerstvé kakaové boby obsahují v průměru 8,5 % bílkovin, 53 % tuků, 10 % sacharidů, 1 až 2 % theobrominu a 0,8 % kofeinu. Zvláště theobromin je podle výzkumů třikrát účinnější v boji proti kašli než kodein, a ani účinky kofeinu nejsou zanedbatelné: kofein z čokolády povzbuzuje mozek, zvyšuje krevní tlak, zrychluje puls a zlepšuje metabolismus tuků. Vědci odhalili, že jednou z účinných látek obsažených v kakaových bobech jsou i flavonoidy reagující s krvinkami - díky nim dochází k lepšímu průtoku krve. Navíc jsou kakaové boby zdrojem řady minerálních látek a při pojídání čokolády se uvolňuje hormon fenylethylamin - pro své navozování pocitů zamilovanosti a štěstí je známý jako „droga zamilovaných“. A pokud máme před náročným jednáním nebo zkouškou, rovněž se doporučuje čokoláda. Konkrétně v ní obsažený a už jmenovaný přírodní stimulant theobromin, který má podobný účinek jako kofein, jen bez vedlejšího příznaku nervozity. Je dokonce prokázáno, že tato látka více než fluorid posiluje a regeneruje zubní sklovinu.

Jedno negativum však konzumace čokolády přece jen má. Ve 100 g je ukryto průměrně 2 300 kJ, proto je příjem energie z čokolády v zájmu zachování štíhlé linie nutno vyvážit adekvátním energetickým výdejem. Po konzumaci jednoho stogramového balení bychom měli tělu naordinovat minimálně hodinu tvrdého sportování - jen tak se nám našich standardních 90/60/90 nepřehoupne do rozměrů konfekční velikosti XXL. Vysokoprocentní čokoládu se všemi jejími pozitivy tedy ano, ale s rozumem nebo pohybem.   
Garantováno

Naše cereálie se jako celozrnné netváří, ale celozrnné skutečně jsou.

Jedinečné

Jsme jediná česká firma, která má unikátní technologii pro výrobu křupavých vloček.

Vyzkoušejte

Jako první dělíme celozrnné cereálie podle jejich prospěšnosti pro zdraví.

Akční nabídky na Váš email:
Akční nabídky a slevy na Váš email.
Zasíláme max. 1x týdně.