Obezitologové jsou čím dál vytíženější. Máte svůj příjem pod kontrolou?

28. 12. 2014
Obezitologové jsou čím dál vytíženější. Máte svůj příjem pod kontrolou?

Češi snědí 31 miliónů pizz ročně, přitom zdravá a štíhlá žena si může na porci dovolit jen tři osminky. Těžko ale najít disciplinovanou twiggy, která u takové miniporce zůstane. Mezi nejkaloričtější patří vynikající quattro formaggi, kterou by bez výčitek neměl celou sníst ani zdravý, sportující stokilový muž. Třebaže v případě jiných druhů má s přivřenýma očima povolenku na plných 8 osminek.

Obezita je definována jako zmnožení tukové tkáně a její výskyt je natolik závažný, že ji Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila mezi regulérní nemoci. I když obezitou trpí převážně populace ve vyspělých zemích, nevyhýbá se ani rozvojovým zemím: počet obézních lidí v zemích třetího světa dosáhl již téměř miliardy. V Česku se za posledních 30 let počet obézních lidí zdvojnásobil, a pokud půjde všechno dál jako dosud, za tři roky nás bude půl milionu obézních. A nejedná se zde jenom o kila navíc, protože s obezitou souvisí i další choroby. Už Hippokrates ve starém Řecku tvrdil, že „korpulentnost není nemocí samou o sobě, ale především poslem dalších“. Obezita je rizikovým faktorem pro vznik kardiovaskulárních chorob, vysokého krevního tlaku, aterosklerózy, srdečního infarktu, mozkových příhod a diabetu 2. typu. Častou komplikací obezity je ztučnění jater, žlučové kamínky, bolestivost zad a kloubů. Obézní lidé mají narušenou imunitu a nezřídka trpí kožními chorobami. U žen s androidním typem obezity (žena - jablko) se častěji vyskytují maligní nádory dělohy, vaječníků a prsu. U mužů je pak častý výskyt rakoviny tlustého střeva, hyperplazie a rakoviny prostaty. 

Nepříliš známým paradoxem je, že i člověk s vysokou hmotností může trpět podvýživou - za předpokladu, že má hodně tuku a málo svalů. Nezáleží totiž jen na množství, důležité je i složení. Takoví lidé by měli vyměnit kalorické a na živiny prázdné potraviny za ty, které jim prospívají. Začít mohou s našimi křupavými vločkami bez přídavku cukru a tuku, které mají využití i jakou součást některého z dietních programů amerického žebříčku TOP 5. Celou tuto dietní hitparádu pěti nejúčinnějších diet roku sestavila rada složená z odborníků na výživu společně s časopisem U.S. News&World Report. Kritéria pro zvolení nejlepší diety byla přitom velice transparentní: každá, která se ucházela o zařazení do pěti "nej", musela být výživná, bezpečná, snadná a účinná. Musela fungovat dlouhodobě a nesměla člověku přivodit žádné zdravotní potíže... 

1. DASH DIETA (zlato)
Z anglického Dietary Approaches to Stop Hypertension, původně vyvinutá pro snížení a kontrolu krevního tlaku. Už 4 roky se drží na zlaté příčce mezi nejlepšími. Je založená na potravinách, které pomáhají snižovat krevní tlak: základem je zvýšení příjmu zeleniny, ovoce a některých mléčných výrobků. Povolené jsou celozrnné výrobky, drůbež, ryby a ořechy, omezeny jsou tuky, červené maso, sladké potraviny a nápoje. Nemá žádné negativní vedlejší účinky a odborníci ji doporučují na celý život. Už během prvních dvou týdnů dokáže snížit krevní tlak, dále snižuje hladinu špatného LDL cholesterolu, riziko mrtvice, rakoviny, cukrovky a osteoporózy. Její velkou předností jsou shozená kila: v průměru 5-16 kg během několika měsíců. 
2. TLC DIETA (stříbro)
Z anglického Therapeutic Lifestyle Changes; při této dietě nejen zhubnete, ale zároveň prospějete srdci. Je při ní třeba sledovat celkový denní příjem kalorií - ten musí být snížen na 1 200 kcal a pro udržení efektu by měl poté činit 1 800 kcal. Je třeba vzdát se tučných pokrmů a jíst hlavně ovoce, zeleninu, nízkotučné mléčné výrobky, drůbež a ryby. 
3. DIETA KLINIKY MAYO (bronz)
Byla vyvinuta experty z věhlasné minnesotské kliniky Mayo. Jejím hlavním cílem je prevence cukrovky, vedlejším účinkem pak přiměřené shazování přebytečných kil. Zpočátku při ní nejde o počítání kalorií, ale o postupnou změnu celkového životního stylu. Ve velkém množství je povoleno jíst ovoce a zeleninu, v menším množství celozrnné potraviny, bílkoviny v podobě luštěnin, ryb, nízkotučných mléčných výrobků a srdci prospěšné nenasycené tuky. Jídelníček je třeba doplnit pohybem: na začátku stačí 5-10 minut denně, postupně se doporučuje zvýšit dobu cvičení alespoň na 30-60 minut denně.
4. STŘEDOMOŘSKÁ DIETA
Je chválou lékařů na životní styl obyvatel Itálie, Řecka, Španělska a Maroka, protože podstatnou část středomořské stravy tvoří čerstvé místní potraviny, ořechy, olivový olej, byliny, ryby a červené víno, zatímco na červené maso a sladkosti si místní nepotrpí. Musíte při ní dodržovat správný poměr živin: polovinu talíře tvoří zelenina, čtvrtinu sacharidy a čtvrtinu bílkoviny. Nelze zde sice počítat s dramatickým úbytkem kilogramů, ale rozhodně se zdravým, pozvolným úbytkem a celkovým zlepšením zdravotního stavu. 
5. WEIGHT WATCHERS DIETA
Nejedná se o krátkodobou záležitost, ale o změnu všech dosavadních stravovacích návyků pomocí bodového systému zvaného ProPoints. Při tomto dietním programu neexistují zakázaná nebo povolená jídla; všechny potraviny i nápoje mají přidělené body a člověk se učí jíst s mírou tak, aby se nasytil, ale nepřejedl. Limit bodů závisí na věku, pohlaví a váze, přičemž při cvičení si je lze odečítat. Základ diety tvoří zelenina, ovoce, mléčné výrobky a netučné bílkoviny.

 
Garantováno

Naše cereálie se jako celozrnné netváří, ale celozrnné skutečně jsou.

Jedinečné

Jsme jediná česká firma, která má unikátní technologii pro výrobu křupavých vloček.

Vyzkoušejte

Jako první dělíme celozrnné cereálie podle jejich prospěšnosti pro zdraví.

Akční nabídky na Váš email:
Akční nabídky a slevy na Váš email.
Zasíláme max. 1x týdně.