O dietu si tělo u Crohna řekne samo. A lze s ním i otěhotnět

26. 7. 2014
O dietu si tělo u Crohna řekne samo. A lze s ním i otěhotnět

Imunitní systém střev byl vytvořený pro přežití našich předků v prostředí, které bylo infikované bakteriemi a viry, včetně kontaminovaného jídla. Tisíce let byl trénovaný infekcemi, ale s příchodem 20. století, antibiotik a života prakticky ve sterilních podmínkách se u některých lidí doslova zbláznil. Ztratil schopnost rozpoznat ve střevě mikroby, kteří se tam přirozeně vyskytují, a spustil proti nim nepřátelskou reakci. Skutečný původ chronických střevních zánětů sice není znám, ale tato „hygienická hypotéza“ je nejpravděpodobnějším vysvětlením vzniku a rozšíření Crohnovy choroby. Podpůrným faktorem hypotézy je i fakt, že přítomnost zvířete v rodině (například kočky) riziko vzniku střevních zánětů snižuje. Zřejmě proto, že děti z těchto rodin se ostávají do styku s mikroby domácích zvířat už od kojeneckého věku, takže jejich imunitní systém je na ně zvyklý.

U Crohnovy choroby pozor především na první obtíže spojené s její indikací, protože ty mohou mylně ukazovat na zánět slepého střeva - nejčastější lokalizace tohoto onemocnění je totiž na přechodu tlustého a tenkého střeva, a její první vzplanutí tak může být od akutního zánětu slepého střeva nerozeznatelné. U Crohnovy choroby se však ke střevním potížím nezřídka přidávají také mimostřevní příznaky: bolesti kloubů, kožní vyrážka, anemie. Příčinou chudokrevnosti je zhoršená schopnost vstřebávat železo nebo špatné vstřebávání vitaminu B12, zvláště u pacientů po resekci střeva. Jídelníčku se sice při Crohnově chorobě příliš pozornosti nevěnuje, ale stejně tak není prokázáno, že by nějaká zvláštní dieta průběh a komplikace této nemoci ovlivnila. Až na výjimky a specifické případy lze tedy konzumovat i cokoli z našeho sortimentu. Podle lékařů jde o zcela jinou situaci než například u celiakie (onemocnění sliznice tenkého střeva způsobené přecitlivělostí na lepek). Dieta u celiaků je striktní, zásadní a jednoznačná. Kdo ji nedrží, má komplikace a trápí ho i jiné nemoci, než je celiakie. To u Crohnovy choroby neplatí. Uplatňuje se zde princip individuální snášenlivosti, protože tělo takového pacienta si o volbu diety řekne samo. Přesto je v souvislosti s Crohnovou chorobou často zmiňovaná "bezezbytková dieta" - strava, která obsahuje minimum nevstřebatelné vlákniny. Zahrnuje hlavně potraviny, které se vstřebávají už v tenkém střevě, takže do tlustého střeva postupuje jen zanedbatelný obsah „zbytků“. Bezezbytková dieta však není něco univerzálního, co by všichni pacienti s Crohnovou chorobou museli dodržovat. Týká se hlavně nemocných se střevními zúženinami, protože právě jim může velký počet nestravitelných zbytků v prostupu tráveniny mechanicky bránit. Častá otázka týkající se v souvislosti s touto nemocí tolerance mléka souvisí obecně s věkem a s postupně se snižující schopností trávit mléčný cukr. Pokud má ale člověk část tenkého střeva díky Crohnově chorobě postiženou nebo operačně odstraněnou, může se absence aktivity enzymu, který rozkládá mléko, po jeho požití projevit průjmem nápadněji. Další specifickou skupinou jsou v případě nutné úpravy jídelníčku při Crohonově chorobě pacienti užívající imunosupresivní léčbu. Ta totiž snižuje obranyschopnost organismu, proto by tito lidé neměli jíst kořenovou zeleninu, není-li dokonale očištěná. Ideálně by měla být i okrájená, jinak se do střev dostávají zbytky bakterií z půdy, které mohou při snížené obranyschopnosti organismu způsobovat infekci.

Co by však lékaři u Crohnovy choroby rozhodně zakázali, to je kouření. Kuřáci s Crohnovou chorobou mají daleko horší průběh tohoto onemocnění a je to i jeden z důvodů, proč se například během těhotenství stav žen s Crohnovou chorobou často zlepší - přestanou kouřit. Crohnova choroba probíhá ve vlnách: ve svých přirozených zlepšeních a zhoršeních, přičemž úkolem léčby je, aby byl pacient trvale zlepšený a projevy tohoto onemocnění neměl. Období přirozených zlepšení, tzv. remise, jsou zásadní zvláště pro ženy s Crohnovou chorobou, které chtějí dítě. Vzhledem k tomu, že vrchol výskytu Crohnovy choroby je v reprodukčním věku mezi 18 a 35 lety, významně ovlivňuje plánování rodičovství. Žena s touto nemocí by měla početí plánovat vždy do klidové fáze. Potěšující je zde ovšem fakt, že pacientky s Crohnovou chorobou mají stejnou pravděpodobnost početí jako zdravé ženy. Kromě toho skutečnost, že se v rodině vyskytuje Crohnova choroba, znamená pouze zvýšené riziko její dědičnosti, nikoli to, že rodič s Crohnovou chorobou svou nemoc nutně přenese i na dítě. Riziko výskytu Crohnovy choroby u dalšího rodinného příslušníka nepřekračuje podle gastroenterologů 10 %.

Veřejnost sice ví, že existují lidé s postižením, ale uvědomují si to jen u těch, kteří nevidí, nebo jsou na vozíku. O pacientech s Crohnovou chorobou se toho moc neví, protože vypadají "normálně". Mají ale své problémy a nejčastější z nich jsou akutní průjmy - nutnost použití toalety je u nich kolikrát otázkou vteřin. Takových lidí je přitom v České republice přibližně jako všech Slováků žijících v Praze: téměř 18 000. Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění zažívacího traktu, které u nás od roku 2005 zaznamenalo nárůst o 44 % a které žádná terapie nedokáže spolehlivě vyléčit - jen potlačit a regulovat. 

 
Garantováno

Naše cereálie se jako celozrnné netváří, ale celozrnné skutečně jsou.

Jedinečné

Jsme jediná česká firma, která má unikátní technologii pro výrobu křupavých vloček.

Vyzkoušejte

Jako první dělíme celozrnné cereálie podle jejich prospěšnosti pro zdraví.

Akční nabídky na Váš email:
Akční nabídky a slevy na Váš email.
Zasíláme max. 1x týdně.