Málo se ví: respektovaný oves je dnes na trzích po boku zlata a ropy

4. 10. 2014
Málo se ví: respektovaný oves je dnes na trzích po boku zlata a ropy

Málokdo ví, že oves hraje významnou roli na globálních trzích komodit, kde od počátku roku 2014 zažívá skutečný boom. Jako respektovaný "business pojem" se dnes staví do jedné řady se zlatem či ropou. Po staletí se pěstuje pro své výživné obilky, ale proti ekzémům se k léčebným koupelím využívá i ovesná sláma.

Oves má důležité fytosanitární účinky na ostatní pěstované obilí. Není náročný na půdní podmínky ani předplodinu, takže bez problémů roste téměř po všem. A pokud je onou předplodinou on sám, veškeré po něm seté obilí vykazuje menší míru podléhání škůdcům a nemocem. Nenapadají ho choroby pat stébel, které jsou běžné u pšenice a ječmene, a na půdách s vyšším výskytem háďátka (likvidátor obilovin) se v osevním postupu osvědčilo zařazení odolné odrůdy nahého ovsa Abel.

Třebaže dříve lidé chemickou skladbu ovsa neznali, už tehdy pozorovali kladný dopad této obiloviny na tělo i duši. Staří Řekové a Římané máčeli zrna ovsa ve víně, protože údajně posilovala oběhový a nervový systém, a oves měli v oblibě i germánští bojovníci - podle Plinia nejedli jinou kaši než ovesnou. Dioskorides ji doporučoval dokonce proti průjmům a ovesný sliz pak při léčbě kataru zažívacího ústrojí. Ovesnými produkty byl v minulosti léčen i hlen na prsou, kurděje, zácpa, kolika a strupy - ať šlo o polévku z krup, mouku s drceným bobkovým listem, sirup z obilky či lázeň ze slámy. Do lázně z ovesné slámy se nakládali hlavně pacienti trpící poruchami krevního oběhu, kloubovým revmatismem, pískem v ledvinách, ekzémem nervového původu či celkovou vyčerpaností organismu.

Oves je především výtečnou potravinou pro diabetiky, protože trávení a vstřebávání ovesného škrobu probíhá pomalu, energie ze sacharidů se uvolňuje pozvolna, rovnoměrně a nenutí slinivku ke skokovému vyloučení inzulinu. Kvalitní bílkoviny, sacharidy, tuky a všechno, co dělá oves ovsem, najdete ve spoustě výrobků firmy SEMIX PLUSO: v ovesných Müsli do ruky, ovesném 4HIT s jablkem a skořicí, pěti druzích ovesných kaší včetně tří novinkových a Ovesných lupíncích, kterými můžete zahustit i polévku pro vegany. Naše nabídka výrobků z ovsa nezahrnuje jen zmiňovanou slámu určenou ke koupelím.  


 

 

 
Garantováno

Naše cereálie se jako celozrnné netváří, ale celozrnné skutečně jsou.

Jedinečné

Jsme jediná česká firma, která má unikátní technologii pro výrobu křupavých vloček.

Vyzkoušejte

Jako první dělíme celozrnné cereálie podle jejich prospěšnosti pro zdraví.

Akční nabídky na Váš email:
Akční nabídky a slevy na Váš email.
Zasíláme max. 1x týdně.