Když chcete žít déle

22. 7. 2019
Když chcete žít déle

Zatímco průměrná délka života je u nás nyní 79 let, na světe existují místa, kde lidé ve zdraví překonávají stovku. Říká se jim "Blue Zones". S pomocí společnosti National Geographic je už 10 let hledá Dan Buettner.

Buettner dospěl k názoru, že životní styl, který je společný pro většinu lidí ve vyspělých zemích, krátí život o více než 10 let. Organismus se rychleji vyčerpává pod náporem zpracovávání potravin živočišného původu, energeticky strádá také rutinním odbavováním stresu a odpovědnosti. Výdej energie je mnohonásobně vyšší než její příjem, protože na odpočinek nemá organismus čas.

Společným znakem obyvatel Blue Zones kromě vysokého věku i absence srdečních onemocnění, obezity, rakoviny nebo cukrovky. Tito lidé jí jen do 80 % naplněnosti, a to především stravu, kterou si sami pěstují na svých zahrádkách. Důležitou úlohu ve stravě hraje i dostatek antioxidantů. Ty totiž přispívají k boji s chorobami a přirozeně řídí signály vašeho těla – regulují například pocit hladu. Když si dáte na talíř polovinu stravy, která je antioxidanty bohatá, zjistíte, že jste sytí daleko déle a za příjmu menšího množství stravy. Nespornou výhodou je, že antioxidanty ničí i zánětlivá ložiska v těle, takže nejsou zpomaleny žádné tělesné funkce.

Začněte tedy tím, že denně sníte čtyři zeleninové porce a až tři kusy ovoce. Jezte celou řadu potravin, které dodávají bílkoviny a zdravé tuky, včetně ořechů a luštěnin. Do stravy zahrňte i superfoods a hlavně probiotika, která zvyšují imunitu a podporují psychickou pohodu.

Předposledním doporučením pro dlouhý věk je přirozený pohyb a práce, která nás baví. Lidé z Blue Zones žijí život naplněný láskou a každý večer si dají sklenku kvalitního vína. A spousta z nich přiznává, že i po padesátce sexují dvakrát týdně.

Tak co, vytvoříme v Česku další Blue Zone? My ze Semixu jsme jednoznačně pro. Prozatím je objevena Ikaria v Řecku, oblast Ogliastra na Srdínii, poloostrov Nicoya na Kostarice, Loma Linda v Kalifornii a Okinwa v Japonsku.

Zdroj: The Blue Zones, Second Edition: 9 Lessons for Living Longer
Garantováno

Naše cereálie se jako celozrnné netváří, ale celozrnné skutečně jsou.

Jedinečné

Jsme jediná česká firma, která má unikátní technologii pro výrobu křupavých vloček.

Vyzkoušejte

Jako první dělíme celozrnné cereálie podle jejich prospěšnosti pro zdraví.

Akční nabídky na Váš email:
Akční nabídky a slevy na Váš email.
Zasíláme max. 1x týdně.