Je možné bojovat proti chladu jinak než jenom podvlíkačkami a svetry?

9. 11. 2014
Je možné bojovat proti chladu jinak než jenom podvlíkačkami a svetry?

Je to možné a dokonce velmi jednoduše - jídlem. I podle studie publikované v časopise European Journal of clinical Nutrition dokáží některé potraviny zrychlit metabolismus o 5 až 15 %, což má vliv na zvýšení tělesného tepla a množství spálených kilojoulů. Existují totiž takové, které umějí organismus zahřát, aniž by se jednalo o klasický rum s čajem. Věděli to naši předci i tradiční čínská medicína, která vychází z učení starého 3000 let. Čínská teorie se přitom od teorie našich babiček příliš neliší, vždycky vítězil zdravý selský rozum a poslouchalo se hlavně tělo…

Pokud je vám v těchto chladných dnech zima, i když se teple oblékáte, měli byste jíst co nejvíce tepelně upravených potravin a navíc takové, jejichž termické působení pocit tepla přímo vyvolává. Čínská medicína věří, že lidské tělo je se vším okolo sebe důsledně propojeno a že strava ovlivňuje lidské zdraví, výkonnost i náladu. Kromě základního symbolu jin a jang pracuje v souvislosti s potravou s pěti elementy, které ovlivňují chuť, smysly, orgány nebo barvu: se dřevem, ohněm, kovem a vodou. Z jednoho elementu se rodí druhý, čímž se v těle udržuje stabilní vnitřní prostředí. Pokud se však kruh poruší, nastanou komplikace. Vyjdeme-li tedy z tradic, které nám předali naši předci, můžeme potraviny rozdělit do tří základních skupin: na zahřívací (jangové), ochlazovací (jinové) a neutrální.

Výrazný termický vliv má na naše tělo koření jako chilli, zázvor, pepř, kari nebo skořice. Znamená to, že pro chladné dny se nejlépe hodí potraviny s mužskou (jang) energií a v našem jídelníčku by mělo převládat drůbeží, vepřové a jehněčí maso, kozí a ovčí mléčné výrobky, polévky a omáčky, sušené ovoce, vlašské ořechy, slunečnicová semínka, mák, koření, pohanka a jáhly. To všechno je vhodné zkombinovat s neutrálními potravinami, které se hodí jak k potravinám zahřívacím, tak k těm ochlazujícím: s telecím a hovězím masem, rybami a mořskými plody, vejci, kravskými mléčnými výrobky, luštěninami, bramborami, celozrnnými obilovinami a výrobky z nich, s kořenovou a listovou zeleninou, ovocem mírného pásu, ořechy a semínky, medem, šafránem nebo lékořicí. 

Zahřívací potraviny jsou ve své podstatě neškodné, ale pozor by si měli dávat lidé trpící vysokým krevním tlakem, osoby se sklony k migrénám a nervozitě, hyperaktivní jedinci a ženy v menopauze, které trpí nadměrným pocením. Všichni ostatní se mohou termickému vlivu zahřívacích potravin oddávat bez výčitek. Obecně doporučujeme začínat chladná rána ovesnou kaší, která má podle výzkumů i další nezanedbatelné plus - snižuje hladinu cukru v krvi.

 
Garantováno

Naše cereálie se jako celozrnné netváří, ale celozrnné skutečně jsou.

Jedinečné

Jsme jediná česká firma, která má unikátní technologii pro výrobu křupavých vloček.

Vyzkoušejte

Jako první dělíme celozrnné cereálie podle jejich prospěšnosti pro zdraví.

Akční nabídky na Váš email:
Akční nabídky a slevy na Váš email.
Zasíláme max. 1x týdně.