Čím jsme výjimeční

NAŠE CEREÁLIE JSOU SKUTEČNĚ CELOZRNNÉ

"Celozrnné“ znamená včetně obalových vrstev zrna, takže skutečně celozrnné cereálie by měly mít především vysoký obsah vlákniny.

Obilné zrno obsahuje od přírody 12-12,5 % vlákniny, což po vysušení, upečení a odečtení vlhkosti představuje až 13,5 % vlákniny. U „celozrnných" křupavých vloček s obsahem vlákniny nižším než 12-13 % je to tedy signál, že byly naředěny dalšími ingrediencemi: cukrem, tukem, moukou. Právě s jejich přídavkem se totiž procento vlákniny postupně snižuje.

V SEMIXu platí, že co zrnko, to křupavá vločka. Křupavé vločky si pak zákazníci kupují buď jako cereálie, které v této podobě rovnou konzumují, což je nejzdravější forma, nebo je používáme jako polotovar pro ochucení a další výrobu müsli. Zapékané müsli, sypané müsli, křupavé vločky a instantní kaše patří do skupiny potravin, které nazýváme snídaňovými cereáliemi.

Nejméně prospěšné zapékané müsli se vyrábí z ovesných vloček, cukru, tuku a vody. Málokdo však ví, že ze všech těchto surovin se za účelem výroby müsli vymíchává těsto, které se peče a poté drobí na hrudky. Vedle zapékaného müsli však existuje také müsli sypané - směs vloček, ovoce a často i extrudátů. Od zapékaného se liší tím, že obsahuje málo přidaného tuku, protože se nepeče. Nejzdravější ze všech snídaňových cereálií jsou však nepřislazované křupavé vločky, protože nejsou ochucovány. Třebaže procházejí tepelnou úpravou, nepřidává se do nich cukr ani tuk. 

MÁME UNIKÁTNÍ TECHNOLOGII PRO VÝROBU KŘUPAVÝCH VLOČEK

Výrobní linku pro výrobu křupavých vloček jsme si vytvořili svépomocí a máme pro ni také své vlastní postupy - stroje jsme nakoupili ve čtyřech zemích Evropy, proto nám k jejich fungování jako celku technologické postupy nikdo ani dát nemohl, a sami jsme si je sestavili tak, jak jdou logicky za sebou: počínaje čištěním zrna, přes vaření vloček, jejich opracování, lisování, až po konečné pečení.

Linka je unikátní hlavně v tom, že jsme si pro ni dokázali připravit postupy nejen pro pšenici a oves, ale i pro jáhly, pohanku, ječmen, rýži a špaldu. Každá z těchto zrnin má totiž své zvláštní parametry a vyžaduje specifický postup a ošetření. Toto jsme řešili zhruba dva roky. Tak dlouhou dobu nám trvalo, než naše křupavé vločky dosáhly kvality, v jaké je dnes na trhu nabízíme. 

CERÁLIE DĚLÍME PODLE PROSPĚŠNOSTI PRO ZDRAVÍ

Cílem myšlenky rozdělit naše celozrnné cereálie do kategorií A, B, C, D podle jejich prospěšnosti pro zdraví byla snaha konzumenty vzdělávat. Chceme, abyste pochopili, co jíte. Na rozdíly mezi jednotlivými druhy celozrnných cereálií už sice naštěstí poukazuje řada výživářů z vysokých škol, ovšem mezi výrobci jsme v tomto směru jediní.

Při výrobě snídaňových cereálií je zásadní, jaká hlavní surovina byla na jejich výrobu použita. A důležitý je i způsob jejich zpracování, který rozhoduje, jaká bude ve výsledku ona tolik diskutovaná celozrnnost.

Dalším důležitým kritériem je obsah tuku. Zde je však nutné rozlišit tuk, který je do výrobku přidáván v souvislosti s těstem a jeho upečením, a tuk, který sem vnesou oříšky, slunečnice, len, sezam a jiná semínka. V druhém případě se totiž jedná o přirozeně obsažený rostlinný tuk, který je naopak zdraví prospěšný, zatímco tuky, které se do těsta přidávají (palmové, kokosové), nemají v takových potravinách svým způsobem co dělat. Potraviny s jejich přídavkem jsou však paradoxně nejžádanější a nejprodávanější. Jsou totiž velmi chutné, protože právě přidané tuky poskytují těmto výrobkům jemnost, křehkost a dlouhou trvanlivost.

Velmi podstatným kritériem našeho dělení je i obsah cukru. Například sypané müsli má na rozdíl od müsli zapékaného mnohem méně cukru. Takové müsli se totiž často přisypává tam, kde už nějaký základní cukr přítomen je - do ochuceného mléka, ochucených jogurtů nebo ochucených pudingů. A nezřídka se k němu přidává i sušené ovoce, které je už samo o sobě sladké.

A jak jsme ke kritériím pro přiřazování příznaků prospěšnosti cereálií A, B, C, D dospěli? Žádné striktní hranice pro cukr a tuk ve smyslu „od - do“ jsme pro uvedené dělení nestanovovali. Vycházeli jsme z toho, že víme, z čeho jednotlivé produkty vyrábíme. Jinými slovy - pokud například oves obsahuje od přírody asi 7 % tuku, pak i ryze ovesné müsli nebo ryze ovesné lupínky budou mít více tuku než stejně "ryzí" křupavé vločky pšeničné či ječné. A pokud se k ovesnému müsli přidá ještě 15 - 20 % tuku, už se bude jednat o kalorickou bombu z nejméně prospěšné kategorie D. Myslet si tedy, že zhubneme, konzumujeme-li zapékané müsli, je omyl. Zapékané müsli představuje velkou energetickou nálož a doporučuje se lidem, kteří mají vysoký energetický výdej - fyzicky pracujícím osobám nebo sportovcům. Chceme-li brát ohled na zdraví, udržet si štíhlou linii, nebo dokonce zhubnout, je třeba si vybírat cereálie z kategorií A a B. 

 


Garantováno

Naše cereálie se jako celozrnné netváří, ale celozrnné skutečně jsou.

Jedinečné

Jsme jediná česká firma, která má unikátní technologii pro výrobu křupavých vloček.

Vyzkoušejte

Jako první dělíme celozrnné cereálie podle jejich prospěšnosti pro zdraví.

Akční nabídky na Váš email:
Akční nabídky a slevy na Váš email.
Zasíláme max. 1x týdně.