Produktyimg Menu

Müsli sypané, nebo zapékané? Rozdíl je velký!

Myslet si, že zhubneme, pokud konzumujeme zapékané müsli, je omyl. Ony fantasticky chutnající křupavé hrudky představují velkou energetickou nálož a doporučují se spíše lidem fyzicky pracujícím nebo sportovcům. Bereme-li ohled na zdraví, chceme si udržet štíhlou linii, či dokonce zhubnout, je třeba vybírat si cereálie z kategorií A a B. Takto označené je však najdete pouze v internetovém obchodě Zdravý život. Ostatní výrobci se zatím drží zpátky.

Ne všechny cereálie jsou zdraví natolik prospěšné, jak si řada spotřebitelů myslí

Na rozdíly mezi jednotlivými druhy celozrnných cereálií už sice poukazuje řada odborníků z vysokých škol, ale mezi výrobci je e-shop Zdravý život stále jediný. Potravinářská společnost SEMIX PLUSO tím poukazuje hlavně na to, že ne všechny cereálie jsou zdraví natolik prospěšné, jak si řada spotřebitelů myslí.

Předně upozorňuje, že „celozrnné“ znamená „včetně obalových vrstev zrna“, takže skutečně celozrnné cereálie by měly mít hlavně vysoký obsah vlákniny. Obilné zrno obsahuje po vysušení, upečení a odečtení vlhkosti až 13,5 % vlákniny, ale kupujete-li cokoli „celozrnného“ s obsahem vlákniny nižším než 12 - 13 %, je to signál, že výrobek byl naředěn dalšími ingrediencemi: cukrem, tukem, moukou. S jejich přídavkem se totiž procento vlákniny postupně snižuje. Při výrobě cereálií je zásadní, jaká hlavní surovina byla na jejich výrobu použita, a neméně důležitý je i způsob zpracování. Právě ten rozhoduje, jaká bude ve výsledku ta tolik diskutovaná „celozrnnost“.

Dalším důležitým faktorem je obsah tuku, přičemž musíme rozlišovat tuk, který se do výrobku přidává v souvislosti s těstem a jeho upečením, a tuk, který do něj vnesou oříšky, slunečnice, len, sezam a jiná semínka - v případě semen jde o přirozeně obsažený a zdraví prospěšný rostlinný tuk, zatímco přidávané tuky palmové nebo kokosové nemají v takových potravinách svým způsobem co dělat. Cereálie s jejich přídavkem jsou však paradoxně nejžádanější a nejprodávanější. Výtečně chutnají, protože přidané tuky jim propůjčují jemnost, křehkost a dlouhou trvanlivost.

Velmi podstatný je u cereálií i obsah cukru. Konkrétně sypané müsli ho má v porovnání s müsli zapékaným mnohem méně: na rozdíl od hrudek zapékaného müsli se totiž většinou nekonzumuje samostatně, ale přidáváme ho tam, kde už nějaký základní cukr je: do ochuceného mléka, jogurtů, případně pudingů.

Ke kritériím přiřazování příznaků prospěšnosti A, B, C, D jsme však nedospěli tak, že bychom pro cukr a tuk stanovovali striktní hranice ve smyslu „od - do“ - vyšli jsme z přírody. Pokud například oves obsahuje přirozeně asi 7 % tuku, pak i ryze ovesné müsli musí mít logicky více tuku než stejně ryzí müsli pšeničné či ječné. Aniž by mu tento přírodní tuk „ubral body“. Naproti tomu přidává-li se k jakémukoli müsli v procesu zapékání dalších 15 - 20 % tuku, už je třeba ho klasifikovat jako „kalorickou bombu“ z nejméně prospěšné kategorie D. Dopřejte si proto přehledně „ocejchované“ cereálie SEMIX PLUSO, v jejichž kategorizaci se zorientuje i laik.